Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Elma Sirkesi Zayıflatır mı?
Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Doğal tedavi yöntemleri açısından çeşitli kültürler tarafından binlerce yıldır bilinen elma sirkesi sağlığa faydalarının aynı sıra diyet listelerinin de vazgeçilmezlerinden biridir. Bilimsel araştırmalar da elma sirkesinin kan şekerini düzenlemesi açısından çok faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bu yazımızda sizlere elma sirkesinin faydalarını ve diyet konusundaki etkilerini anlatacağız.

Elma sirkesinin yapılışı?

Elma sirkesi yapımında iki aşamalı bir fermantasyon süreci gerekmektedir. öncelikle elmaları minik parçalara ayırıp eziyoruz. Daha sonra mayalanmasını sağlayarak içindeki şekeri alkole dönüştürüyoruz. Sonrasında içerisine bazı bakteriler ekleyerek alkolün fermente edilip asetik asite dönüşmesini sağlıyoruz. Bu süreç yaklaşık 1 ay gibi bir zamanımızı alıyor.

Asetik asit dediğimiz şey elma sirkesini oluşturan temel bileşendir. Etanoik asit olarak da bilinir. Tadı ekşidir ve çok güçlü bir kokusu vardır. Asetik kelimesi Latince ‘acetum’ kelimesinden gelir. Ve Türkçe anlamı aslında ‘sirke’ demektir. Elma sirkesinin oluşumunda yüzde 5-6 oranında asit bulunur.

Elma sirkesi zayıflamaya yardımcı olur mu?

Yapılan araştırmalarda elmanın içerisinde bulunun asetik asitin kilo vermeye katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Aynı zaman da karaciğer ve kaslardaki kandan şekerin emilmesini sağlayarak kan şekerini düşürmeye de yardımcı olur.

insülin seviyesini düşürmeye de etki ettiğinden dolayı vücuttaki yağ yakım hızını arttırır. Bu da otomatikman metabolizmayı hızlandırmaya yarar.

Yağ depolanmasının önüne geçer ve buda kilo almanıza engel olur.

Yağ yakımını hızlandırdığı gibi  aynı zamanda asetik asit beynin iştahı kontrol eden merkezde baskı uygulayarak iştahı keser ve daha az yemenizi sağlar. Sürekli yemek yeme ihtiyacı hisseden biri iseniz elma sirkesi sayesinde tokluk hissine ulaşabilir, iştahınız olmayacağı için kalori alımını da düşürmüş olur.

Yapılan deneylerde yüksek karbonhidrat ile beslenen kişilerin elma sirkesi ile birlikte yemek yediklerinde  elma sirkesi tüketmeden yemek yiyenlere oranla kan şekeri düşüklüğü oranlarında yüzde 55 fark görülmüştür. Ve bu kişiler daha sonra gün içerisinde daha az kalori almıştır. İştahı kesildiği ve hala tokluk hissi olduğu için çok fazla yemek yeme ihtiyacı hissetmemişlerdir.

Tabi elma sirkesi herkes için faydalıdır diyemeyiz. Örneğin Tip 1 diyabet hastalığı olan kişilerde elma sirkesi kan şekeri oranının ne zaman düşeceği konusunda belirsizliklere yol açabileceği için çokta kullanıma uygun değildir.

Eğer belirli bir sağlık sorununuz yoksa yada elma sirkesi sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir etken oluşturmuyorsa günlük olarak 1 veya 2 kaşık elma sirkesi tüketmeniz kilo verme hızınızı artırmaya yardımcı olacaktır. Vücuttaki yağ oranınıza da olumlu açıdan katkılar sağlayacaktır.

Elma sirkesini tek başına tüketmekte zorluk çekiyorsanız salatalarınızda zeytinyağı ile birlikte sos amacı ile de kullanabilirsiniz. Hem sağlık açısından faydalı olacaktır hem de salatalarınıza lezzet katacaktır.

Turşu yapımında da elma sirkesini kullanabilirsiniz.

Yada suya karıştırıp içecek olarak tüketebilirsiniz.

Yemeklerden önce içmeniz daha etkili sonuçlar almanıza yarayacaktır.

Ayrıca belirttiğimiz dozdan fazlasını da almamalısınız. Çünkü fazlası vücudunuza zarar verebilir. Mide bulantılarına sebep olabilir.  İlk kez içmeye başlayacağınız zaman çay kaşığı ile denemelisiniz. Vücudunuza bir yan etkisi var mı önce onu gözlemleyip zamanla miktarı artırabilirsiniz.

Elma sirkesinin tablet şeklinde ilaç formatında satışları da mevcut. Fakat kesinlikle bunları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu gibi elma sirkesi ilaçlarının boğazda ve mide de problemlere yol açtığı tespit edilmiştir. Üstelik içerisindeki kimyasal maddelerden dolayı doğal bir ürün değildir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.