Elveda Geçmiş

Anasayfa / Kitap / Elveda Geçmiş
Elveda Geçmiş

Kitabın yazarı: Debbie Macomber

Sayfa sayısı: 357

İlk basım yılı: 2019

Elveda Geçmiş – Okuyucu yorumu:

“Yuvana hoş geldin kitabı ile başlayan yeni serinin ikinci kitabı. Bir önceki hikayede 3 kız kardeşten Cassie’nin öyküsü ön plandaydı. Bu devam kitabında en küçük kardeş olan Nichole ana kahramanımızdı.

Nichole ile birlikte ana kahramanlardan diğeri ise kayınvalidesi Leanne idi. Gerçek hayatta kayınvalideler genel olarak çok sevilmez ve çok da iyi anlaşılmaz. Ama Nichole eşinden boşanmasına rağmen kayınvalidesi ile neredeyse gerçek anne kız ilişkisi içerisindeymiş gibi yakınlıklarını sürdürmeye devam ettiler. Hatta boşanma sonrası eskisinden daha iyi bir ilişkileri oldu. Belki gerçek hayatta da buna benzer örnekler mevcuttur. Ama ne yazık ki genellikle tam tersi oluyor. Hele birde ortada boşanma söz konusu ise gelin kaynana ilişkisinin devam etmesi diye bir şey mümkün olmuyor. Yaşam kitaplarda çok daha güzel ve kolay sanırım.

Bunun dışında kitapta her şeye rağmen hayata devam edebilmenin güçlü olabilmenin geçmişi geçmişte bırakıp yeni bir geleceğe kucak açabilmenin yollarına yer verilmiş. Ne yaşarsak yaşayalım, başımıza ne gelmiş olursa olsun kaldığımız yerden devam edebilmek gerekiyor. Yeni insanlar, yeni hayatlar için hazır olmalıyız. Çünkü ancak bu şekilde mutlu olabiliriz. Ve her şeyden önemlisi de galiba geçmiş kırgınlıkları kızgınlıkları bir kenara bırakıp affedebilmekte. Yüreğin yükünden kurtulmanın en önemli püf noktası bu sanırım. Böylece hafifleyebilir, geleceğe umutla bakabiliriz.

Güzel bir seri diyebilirim. Bir sonraki kitap varsa eğer bu defa kardeşlerden Karen ön planda olabilir diye düşünüyorum.

Keyifle okuyacağınız bir kitap o nedenle tavsiye edebilirim. Tabi öncelikle ilk kitabı okumakla işe başlarsanız bu kitap daha anlamlı bir hale gelecektir.”

Kitaptan alıntılar:

“Mutluluk en iyi intikamdır.”

“Yeni deneyimlere açık ol. Geçmişin geleceğe gölge düşürmesine izin verme.”

“Başkalarını sevmek için kendimizi sevmemiz gerekiyor.”

“Amacım hayata devam etmekti ve elimden geldiğince öyle yapıyordum. Geriye dönüp bakmak ilerlememin hızını yavaşlatırdı.”

“Yeniyi kucaklamak için eskiyi bırak.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.