Emziren Anneler Diyet Yapmalı mı?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Emziren Anneler Diyet Yapmalı mı?
Emziren Anneler Diyet Yapmalı mı?

Hamilelik sonrası kilolarından biran önce kurtulmak tüm annelerin hayalidir. Ancak bu süreçte fazla kilolarınızdan kurtulmak adına yetersiz beslenmeniz bebeğinizin beslenmesi konusunda olumsuz etkiler yaratabilir. O nedenle çok dikkat edilmesi gerekir. Yapacağınız diyet listesi düşük kalorili ancak besleyici değeri yüksek gıdalardan oluşmalıdır.

Emzirme döneminde 2 kişilik beslendiğinizi unutmamalısınız. O yüzden ne kadar çok ya da ne kadar az yediğiniz değil ne yediğiniz daha önemlidir. Sizin ve bebeğinizin sağlığı için faydalı şeyler tüketmeye dikkat etmelisiniz.

 

Bebeğinizin sindirim sistemi henüz bazı besinler konusunda hassas olduğundan dolayı gaz yapacak ya da alerji oluşturabilecek türden gıdalar tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebeğinizin gelişimi için protein ağırlıklı beslenmenizde fayda vardır. Taze meyve ve sebze tüketimi emzirme sürecinde çok önemlidir.

Bebeğinizin sağlıklı bir gelişim sağlayabilmesi için ilk 9 ay çok önemlidir. Ve bu süreçte anne sütü ile beslenmesi büyük fayda sağlayacaktır. O nedenle bu dönemde beslenme şeklinize çok dikkat etmelisiniz. Düşük kalorili ve sağlıksız diyetlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Zaten birçok anne sadece emzirme yolu ile bile fazla kilolarından kolayca kurtulabilmektedir. Kilo vermek için çok aceleci davranmayıp önceliğiniz çocuğunuzun doğru beslenmesini olmalıdır. Çok düşük kalorili diyetler anne sütünün besleyiciliğini de azaltacaktır. Bu da bebeğinize yapacağınız çok büyük bir kötülük olacaktır.

Bebeğinizi mümkün olduğunca sık emzirmeye çalışın. Zaten emzirme esnasında oldukça fazla kalori yakıyor olduğunuzu unutmayın. Hatta emzirme esnasında oluşan açlık hissini bastırmak için evinizdeki emzirme köşenizde atıştırmalık bir şeyler bulundurun.

Ayrıca kilo verme hızınızı asla hamilelik öncesi ile kıyaslamamalısınız. Bu süreçte daha zor kilo verebilirsiniz ve bu çok normaldir. O nedende “neden kilo veremiyorum” diye kendinizi boş yere strese sokup üzmeyin.

Hamilelik sonrası fazla kilolarınızdan kurtulmak için acele etmeniz strese girmenize neden olacaktır. Buda kilo vermenizi engelleyen bir durumdur. O yüzden gereksiz yere stres olup kilo vermeyi engellemektense bu sürecin tadını çıkarmaya bakın. İlginizi çocuğunuza verip sadece bu güzel sürece odaklanın. Nasılsa diyet daha sonrada yapılır. Ama bebeğinizin bu anları bir daha asla geri gelmeyecek. Kalori hesabı yapmak yerine onunla daha ne kadar fazla ilgilenebilirsiniz ona yoğunlaşın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.