Emziren Anneler İçin Diyet

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Emziren Anneler İçin Diyet
Emziren Anneler İçin Diyet

Emzirme sürecinde en önemli detay beslenmenin yeterli ve dengeli olmasıdır. Alınan kalorinin önemli olması kadar tüketilen besin gruplarının dağılımı da önemlidir. Çünkü çok fazla karbonhidrat ağırlıklı beslenmeniz bebeğinizin beslenmesine fayda sağlamayabilir. Bu nedenle dengeli beslenmek çok önemli.

Emzirme Döneminde Kaç Kaloriye İhtiyaç Var?

Hamilelik döneminde alınan kilolar, genellikle emzirme sürecinde yavaş yavaş kaybedilmeye başlar. Emzirirken kilo verebilmek için hedefiniz asla vücudunuzun besin deposunu tüketmek olmamalıdır. Çünkü bu sağlığınızı riske atabilir. Ve bebeğinizin ihtiyacı olan süt miktarını büyük ölçüde etkileyebilir. Emzirme süresince vücut günde yaklaşık 300 ile 500 arasında ekstra kalori yakar. Bu yüzden bu ekstra yakılan kalori karşılığında ekstra beslenme ihtiyacınızın olduğunu bilmelisiniz. Ancak bu dönemde beslenme konusunda doktorunuz tavsiyelerini dinlemenizde ve ona göre bir yol izlemenizde fayda var.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emzirme sürecinde tabi ki sizi ya da bebeğinizi rahatsız edici yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var. Fakat eğer tükettiğiniz besinler bir rahatsızlık yaratmıyorsa beslenme listenizden çıkarmanızı öneririz. Örneğin sarımsak, acı biber veya soya sosu gibi aromalı besinler çevrenizdekiler tarafından çok fazla önerilmez. Bu besinler sütünüzün tadını değiştirecektir çünkü. Ancak bebeğiniz bu değişimden rahatsızlık duymadığı sürece beslenmesi açısından da faydalıdır. Katı gıdaya geçiş yapmadan önce sütteki bu değişik aroma ve tatlar sayesinde farklı besin gruplarına karşıda bebeğiniz alışkanlık kazanmış olacaktır. Ve katı gıdaya geçiş döneminde zaten aşina olduğu bu tatlara alışması kolaylaşacaktır.

Emziren Annelerin Diyet Listesindeki Olmazsa Olmazlar

B 12 vitamini ve Kalsiyum

Kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünleri, ıspanak, brokoli, lahana ve badem en başta önerebileceğimiz besinlerdir. B 12 ise sadece hayvansal kaynaklardan alınabilen bir vitamindir. Kırmızı et, kümes hayvanları B 12 içeren gıdalardır.

İyot ve Selenyum

İyot ve selenyum emzirme dönemi için çok gerekli minerallerdir. İyot daha çok deniz ürünlerinde bulunur. Aynı zamanda tahıllarda ve sebzelerde de bulunmaktadır. Ancak sebze ve tahılların içerisindeki iyot miktarı, ürünün yetiştirildiği topraktaki iyot miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Selenyumun ise kabuklu yemişler, tahıllar, et, balık ve yumurtada bulunmaktadır.

D vitamini

Anne sütü içeriği bakımından çok zengin olsa da çok fazla D vitamini içermez. Bu nedenle günde 1 saat kadar güneş ışığı almak çok önemlidir. Ayrıca D vitaminin vücutta daha iyi bir fayda sağlayabilmesi için kalsiyum içerikli gıdalar tüketmeniz çok önemlidir.

Emzirme Döneminde Ne Kadar Su İçilmeli?

Annenin süt üretimini su içiyor olması ya da olmaması önemli ölçüde etkilemez. Tabi ki aşırı derecede vücudu susuz bırakmasından bahsetmiyoruz. Yeterince su tüketip tüketmediğini anlayabilmek için idrar rengini takip etmeniz en basit yöntemdir. İdrarınız açık sarı veya renksizse su tüketiminiz yeterli demektir. Ancak koyu renkte bir idrara sahipseniz daha fazla su tüketmeniz gerektiği anlamına gelir. Su tüketimi konusunda kendinizi baskıda hissetmemeli ve zorlamamalısın. Bu şekilde basit bir idrar rengi takibi ile vücudunuzun ihtiyaçlarını fark edip ona uygun hareket edebilirsiniz.

Zaten emzirme esnasında doğal bir süreç olarak oldukça fazla susadığınızı hissedebilirsiniz. Bu nedenle emzirirken yanınızda bir bardak su bulundurmanızı öneririz.

Bitki çayı içmeyi seven annelerin bu dönemde dikkatli davranmaları gerekmektedir. Bazı bitki çayları sütünüzün azalmasına ya da vücudunuzda su tüketimin artmasına sebep olabilir.

Emzirirken Uzak Durulması Gereken Yiyecek ve İçecekler

Kafein

Emzirme döneminde günde bir ya da iki fincan kahve veya çay sorun yaratmaz. Fakat bundan daha fazlası, hem anne hem de bebeğin gergin, sinirli ve uykusuz hissetmesine yol açabilir.

Derin deniz balıkları

Hamile döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de balık tüketimi çok dikkat edilmesi gereken bir konurdu. Kılıç balığı, büyük göz ton balığı, uskumru tüketiminde çok dikkatli olmalısınız. Çünkü ağır metal birikimi bu balıklarda daha fazladır.

Yağlı hayvansal ürünler

Kalori alımına sebep olmasının yanı sıra pestisit, antibiyotik ve kimyasallar hayvansal yağ dokularında depolanmaktadır. Bu nedenle daha az yağlı olan ürünleri tüketmenizde fayda var.

İşlenmiş gıdalar

Emzirme döneminde besinlerin etiketini okumayı ve çok fazla katkı maddesi içeren işlenmiş gıdalardan kaçınmayı alışkanlık haline getirip ona göre tercihlerde bulunmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.