Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk kez anne oluyorsanız kafanızda binlerce soru dolanması ve endişelerinizin olması çok normaldir. Bu endişelerden biride bebeğinizi doğru bir şekilde emziriyor musunuz acaba diyedir.

İşte bu konuda size yardımcı olacak bazı bilgiler ve kafanızı kurcalayan soruların cevapları:

Doğum gerçekleştikten sonra ilk 72 saat içerisinde gelen süt biraz daha sarı renkte ve koyu kıvamdadır. Rengi ve kıvamından dolayı da birçok yeni anne bunun pis ya da bozuk olduğunu düşünür. Oysaki bu süt bebeğiniz için çok gerekli ve değerlidir. Kesinlikle bebeğinize bu süt dışında bir şey vermeye kalkmayın. Sizin görünüşünü beğenmediğiniz bu süt bebeğiniz için onu tüm hayatı boyunca hastalıklardan koruyacak olan ilk aşısı niteliğindedir.

Sütünüzün gelmeme nedeni aslında sizin yanlış emzirme tekniğiniz olabilir. Bebeğiniz memeyi kavrama konusunda henüz güçsüz olduğu için bu konuda sizin ona yardımcı olmanız çok önemlidir. Siz doğru bir teknikle emziremezseniz sütünüzün gelmesini engellemiş olursunuz. Bu konuda hemşirelerden ya da aile büyüklerinizden yardım istemelisiniz.

Bebekler yeni doğduklarında çok sık aralıklarla beslenirler. Ve zamanla bu aralıklar azalır. Siz bebeğinizin ihtiyacından fazla bir şekilde onu emmesi için zorluyorsanız bebeğiniz emmek istemeyebilir. Bebeğiniz emmediği zaman endişelenmek ya da strese girmek bebeğinizin de huzursuz olmasına yol açacaktır. Sizin ruh halinizi hissettiği için aç olsa bile emme konusunda sorunlar yaşanabilir. O nedenle emzirme esnasında çok pozitif olmaya ve sakin davranmaya çalışın.

Anne sütünün zaten %87’si su olduğu için bebeğiniz susuzluğunu anne sütü ile karşılamaktadır. O yüzden ilk aylarda çok fazla su vermenize gerek yoktur.

Bebeğiniz her ay olması gereken şekilde kilo artışı sağlıyorsa bu anne sütünün onun için yeterli olduğu anlamını taşır. Herhangi bir ek gıda vermenize gerek yoktur. Doktorunuzun önerisi olmadan mama kullanmaya başlamamalısınız.

Bebeğiniz doğduğunda ilk günler onu her ağladığında emzirebilirsiniz. Bu dönemde ne kadar sık emerse gelişimi ve sağlığı açısından o kadar fayda sağlar.

Emzirirken bebeğinizle göz temasında bulunmanız ve onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşmanız aranızdaki bağın güçlenmesi açısından çok önemlidir. Hem de bu sayede emzirme işlemi daha kolay olacaktır.

Emzirme sırasında bebeğinizin burun deliklerinin kapanmamasına çok dikkat etmelisiniz. Bu onun nefes almasını engeller ve çok tehlikelidir.

Emzirme esnasında göğsünüzü üst kısmına başparmağınızı alt kısmına dört parmağınızı koyarak C şeklinde bir destek oluşturmalısınız. Bebeğinizin sadece meme ucunu değil meme ucu çevresindeki aerola adı verilen kahverengi bölgeyi de ağzına alabilecek şekilde emzirmeye çalışmalısınız. Bu sayede daha fazla süt emebilmesini kolaylaştırırsınız. Ayrıca göğüs uçlarınızın çatlamasını önlemiş olursunuz.
Emzirme döneminde kullanacağınız sutyenler göğsünüzü tam kavrayan ve kaliteli kumaştan üretilmiş olmalıdır.

Süt sızmalarına karşı göğüs pedi kullanmalısınız. Ve her ıslandığında değiştirmelisiniz.

Her emzirme sonrasında göğüs uçlarınızı temiz su ile yıkayın. Ve mümkün olduğunca açık bırakıp hava alarak kendi kendine kurumasına olanak sağlayın. Bu sayede göğüsleriniz daha az tahriş olacaktır.

Bebeğiniz için eğer anne sütü yeterli ise günde 5-6 defa bezini kirletir. Ve doktor kontrollerinde ağırlık ve boy artışı normal düzeyde ilerler.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.