En Az Çabayla Kilo Verebilmenin Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / En Az Çabayla Kilo Verebilmenin Yolları
En Az Çabayla Kilo Verebilmenin Yolları

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu araştırmalara göre obezite raporunda Türkiye ve İngiltere maalesef listenin başında yer almakta. Açıklanan verilere göre Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 66,8’i fazla kilolu, yüzde 32,1’İ ise obez olarak tespit edilmiş. Durumun bu şekilde olması toplumumuzun sağlık açısından da büyük riskler taşıdığını göstermektedir. Çünkü fazla kilo vücudun bağışıklık seviyesini düşürüp hastalıklara karşı çok daha fazla savunmasız olmasına yol açmaktadır.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için çok büyük bir çaba harcamanıza gerek yok. Çok sıkı diyetler yapmadan ya da egzersiz için zaman ayırmadan bile kilo verebilmeniz mümkün.

İşte minimum çaba ile kilo verebilmenin yolları:

Cinsel ilişki

Eğer yürüyüşe çıkmaya vaktiniz yoksa ve hava şartları ya da yaşadığınız ortam buna müsait değilse eşit derecede enerjiyi cinsel ilişki esnasında da harcayabilirsiniz. Cinsel ilişki esnasında erkekler yaklaşık 101 kadınlar ise 69 kalori yakmaktadır. Tabi ki bu oran cinsel ilişkinizi nasıl yaşadığınızla alakalı olarak artıp azalabilir. Ayrıca cinsel ilişki esnasında oksitosin düzeyi arttığı için abur cubur yeme isteğinizde de azalma gerçekleşir.

Uyku

Yapılan araştırmaya göre fazladan 1 saat uyumanın sonucunda 2 haftada 270 kalori daha az almanıza yardımcı olmaktadır. Düzenli ve sağlıklı bir uyku kilo almanızı engelleyecektir. O nedenle uyku düzeninize çok dikkat etmelisiniz.

Oyun oynamak

Araştırmalara göre video oyunları oynamanın abur cubur yeme isteğini azalttığını ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra içki ve sigara içme isteğini de aynı ölçüde azaltmaktadır. Oyuna odaklandığınızda bu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmuş olursunuz. Yani hem eğlenceli hem de sağlıklı vakit geçirebilirsiniz.

Su içmek

Bol bol su içmek kalori yakımını hızlandıran en önemli etkenlerden biridir. O nedenle kilo vermek istiyorsanız gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeniz oldukça önemlidir. Sadece kilo vermek açısından değil sağlığınız açısından da su içmek oldukça önemlidir.

Stres

Stres sağlık açısından birçok olumsuz etkiye sebep olduğu gibi kilo alımı konusunda da büyük bir rol oynamaktadır. Stres oranınız ne kadar artarsa kilo alımınızda aynı orantıda artış gösterecektir. O nedenle mümkün olduğunca kafanızdaki olumsuz düşüncelerden kurtulmaya ve rahatlamaya çalışın. Stresli olduğunuzu hissettiğiniz anlarda derin nefes egzersizleri yaparak sakinleşmeye çalışın.

Abur cubur tüketimi

Kilo almanıza neden olan abur cubur tüketimini azaltmak için bu gibi zararlı ürünleri satın almaktan uzak durun. Yada evinizde mevcut olanları göz önünde tutmayın. Sağlıksız yiyecekler yerine meyve ya da kuruyemiş gibi gıdaları elinizin altında bulundurun. Böylece canınız atıştırmalık istediğinde sağlıklı gıdalar tüketmiş olursunuz.

Yemek pişirme süresi

Yemek yaparken hem miktar olarak hem de pişirme süreci olarak aşırıya kaçmamalısınız. Çünkü birçok sebze ve meyveyi çiğ olarak ya da az pişmiş olarak tüketmek salık açısından daha faydalıdır. Ne kadar uzun süre pişirirseniz besin değerini o denli yok etmiş olursunuz. Ayrıca miktar olarak da çok pişirmek ard arda birkaç öğün aynı tür besin tüketmenize sebep olacağı için gıda çeşitliliğini azaltmamak adına uzak durmanız gerekenler arasındadır.

Işıkları kapatın

Uyku esnasında TV ya da lambalar açık olduğunda kaliteli bir uyku uyumanızı engellemiş olursunuz. Bu nedenle mümkün olduğunca karanlık ve sessiz bir ortamda uyumaya özen göstermelisiniz. Uyku kaliteniz azaldığında kilo alma oranınız artacağı için bu konuda dikkatli olmalısınız.

Mum yakın

Canınız tatlı istediğinde vanilya kokulu bir mum yakarak bu isteği bastırmaya çalışabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda vanilya kokusunun tatlı tüketme isteğinizi engellediğini tespit etmiştir. Ayrıca mum kokusu sizi rahatlatıp stresinizi de azaltacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.