En Minik Turunçgil: Kamkat

Anasayfa / Diyet-Beslenme / En Minik Turunçgil: Kamkat
En Minik Turunçgil: Kamkat

Turunçgiller ailesinin hem sevimli hem de faydalı bir meyvesidir Kamkat. Halk arasında süs mandalinası kumkuat, kumkat ve altın portakal gibi farklı isimlerle de bilinir. Minik olmasına bakmayın tam bir şifa deposudur. Ayrıca diğer turunçgillerden farklı olarak kabuğuyla birlikte yenir. Kokusu biraz bergamotu andırır ve bu koku uzun süre elinizden gitmeyip mis gibi kokar.

Antioksidan bakımından zengin olduğu için sindirim sistemi konusunda çok faydalıdır.

Kamkatın faydaları:

Antioksidan açısından çok güçlüdür

Kamkat içeriğinde bol miktarda C vitamini barındırır. C vitamini sayesinde grip, nezle, gibi soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerinin bol miktarda kamkat tüketmesi çok fayda sağlayacaktır. Kabuğuyla birlikte tüketirseniz etkisi daha güçlü olacaktır.

Sindirim sistemini düzenler

Kamkat sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da büyük katlı sağlar. Mide bulantısı, iştahsızlık ve hazımsızlık gibi problemlerin tedavisinde kamkat çok etkilidir. 8 adet kamkat yediğinizde 10 gram lif elde etmiş olursunuz. Lif sayesinde gastrointestinal sistemi hareketli tutar ve böylece sindirim konusunda sorun yaşamazsınız. Bunun yanı sıra kabızlık, gaz, şişkinlik, kramp gibi sorunları da önler.

Cilt sağlığına iyi gelir

Kamkat içeriğinde bol miktarda antioksidan ve vitamin bulundurur. Antioksidan ve vitaminler cilt kırışıklıkları, yaşlılık lekeleri ve güneşin olumsuz etkilerinden cildinizi korunmaya yardımcı olur. Ayrıca sivilce sorunları konusunda da fayda sağlar.

Kanser riskini azaltır

Kamkatın içeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Ayrıca flavonoidler tümörün büyümesine karşıda direnç gösterir.

Kamkat yiyerek vücudu mikroplarla savaşacak kadar güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Göz sağlığına iyi gelir

Gözün gece görüş özelliğinin kuvvetli olabilmesi için A vitaminine ihtiyaç duyar. A vitamini ayrıca katarakt oluşumunu da önler. Kamkat içeriğinde bol miktarda A vitamini bulundurduğu için göz sağlığı açısından da çok faydalı bir meyvedir.

Kemikleri güçlendirir

Kemiklerin sağlıklı ve güçlü bir şekilde gelişin sağlaması için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bunun içinde genellikle süt ve süt ürünleri tercih ediliri. Ancak kamkat kalsiyum açısından da oldukça zengin olduğu için kemik sağlığı için bol bol tüketilmelidir.

Yaraları iyileştirir

Kamkat içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde vücudunuzdaki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ayrıca C vitamini kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Kolajen sayesinde yeni dokular üretilir ve cildiniz yenilenir.

Kamkatı nasıl tüketmeliyiz?

Birçok meyvenin aksine kamkat kabuğu ve çekirdekleriyle birlikte yenir. Çekirdekleri biraz ekşimsi ya da acı gelebilir. Eğer bu tat sizi rahatsız ediyorsa çekirdeklerini çıkartarak da tüketebilirsiniz. Kabuğunu yemek istemeyenler için kamkatın ucunu keserek suyunu emmek daha mantıklıdır. Çünkü kabuğunun soyulması biraz zordur.

Kamkatı tek başına meyve olarak yiyebileceğiniz gibi farklı şekillerde de tüketebilirsiniz.

– Reçel, marmelat ya da jöle haline getirebilirsiniz.
– Tatlı veya keklere ilave edebilirsiniz.
–  Dondurmaların içine ilave edebilirsiniz.
– Salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.
– Sıcak su ile demleyerek meyve çayı olarak tüketilebilirsiniz.
– Turşusunu kurabilirsiniz.

Kamkat nasıl yetiştirilir?

Kamkatı evde yetiştirebilmeniz oldukça kolaydır. Yapı marketlerin çiçek reyonlarından, çiçekçilerden ya da semt pazarlarından bir kamkat fidesi elde etmekle işe başlayabilirsiniz. Kamkat yetiştirmek için fide hakinde almanız daha doğrudur. Çünkü ev ortamında çekirdekten yetiştirmek kolay olmayabilir. Çünkü çekirdeğin fide haline gelmesi 1,5-2 yıl sürebilmektedir ve bu size sıkıcı gelebilir.

Kamkat fidanını aldıktan sonra kendi toprağına torf adı verilen organik topraktan ilave etmelisiniz. Böylece bitki kökleri daha çok beslenebilir.

Kamkatı saksınıza yerleştirirken kendi toprağı %75, torf toprak ise %25 oranlarında olmalıdır. Kamkat için kullanacağınız saksının kalın topraktan üretilmiş bir saksı olması ve tabanında delikler bulunması çok önemlidir. Çünkü kamkat gün ışığını çok sever. Fakat köklerinin aşırı sıcaktan yanmaması toprak saksıya ihtiyacı vardır. Kamkatın toprağını çok sık değiştirmenize gerek yoktur. Yılda 1 kez özelliklede Nisan ve Mayıs aylarında toprak değişimi yapmanız daha doğrudur.

Kamkat güneş ışığını ve sıcağı çok sevdiği için onu güneş alan bir alana yerleştirmelisiniz. Fakat doğrudan güneşe maruz kalmasını da önlemelisiniz.

Kamkatın her tarafının güneşten eşit şekilde yararlanabilmesi için arada saksıyı çevirmelisiniz. Kış aylarında kamkatın bulunduğu ortamın ısısı -4 derecenin altına asla inmemelidir. Kamkatınızın zarar görmemesi için bulunduğu ortam en az 12 derece olmalıdır.

Kamkatınızı yaz mevsiminde daha sık kış mevsiminde ise daha az sulamalısınız. Yaz aylarında haftada en az 2 defa sulanmalıdır. Sulama esnasında suyu yapraklarına gelmeyecek şekilde sadece toprağına dökerek yapmalısınız.

Kamkat fidesi Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açmaya başlayacaktır. Sonbahara doğruda meyve vermeye başlar. Ocak-Şubat ve Mart aylarında kamkatınız yemeye hazırdır.

Kamkat meyve vermeye başladığında mümkün olduğunca kısa sürede toplamalı ve meyveyi bitkinin üzerinde bırakmamalısınız. Bu gelişimini yavaşlatabilir. Eğer meyveler uzun süre toplanmazsa kamkatın dökülüp zarar görmeye başlayacaktır. O yüzden çok dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.