Ergenlik Döneminde Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Ergenlik Döneminde Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız?
Ergenlik Döneminde Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız?

Çocukların ergenlik dönemine gelmeleri ailelerin işlerini biraz daha zorlaştırmaktadır. Çünkü çocuğunuz bir geçiş dönemindedir ve bu süreçte ona karşı olan yaklaşımınız psikolojisi ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Ergenlik dönemi konusunda altın kural: bu süreçte çocukların mahremiyetine saygı duymanız gerektiğidir.

Ergenlik dönemi çocuklarınızın hem fiziksel, hem psikolojik hem de sosyal açıdan hızlı bir değişim yaşadığı süreçtir. Bu dönem onlar için olduğu kadar ebeveynler içinde oldukça karmaşıktır. Bir anda o küçük çocuğunuz bir birey olduğunun farkına varır ve her şey bambaşka bir hale gelmeye başlar. Bağımsızlaşma çabası, kendi kimliğini kazanmaya çalışması, birçok konuda ilk kez yaşayacağı duyguları deneyimlemesi gibi birçok şeyle başa çıkmak durumundadır. Ve bu zorlu süreçte ebeveynlerinin ona yaklaşımı çok önemlidir.

Her çocuğun ergenlik süreci farklıdır. O nedenle çocuğunuzu çok iyi tanıyor olmanız bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayabilir.

Bu süreçte değişen duygu ve düşünceler karşısında çocuğunuzu anladığınızı ve ona saygı duyduğunuzu hissettirmeniz çok önemlidir. Ayrıca fiziksel ve duygusal açıdan ortaya çıkan bu değişimlerin çok normal olduğunu ona anlatmalısınız. Siz bu süreçte çocuğunuza gerekli bilgiyi ve anlayışı sağlarsanız merak duygusunu dışarıdaki zararlı ortamlarda ya da maddelerde gidermeye çalışmayacaktır.

Bağımsız bir birey olma konusunda çabalamaya başladığı bu dönemlerde ona bazı sorumluluklar vererek kendine güven duygusunu sağlamlaştırmasına katkıda bulunabilirsiniz. Böylece sorunlarla başa çıkabilmeyi ve sorumluluk alabilmeyi daha kolay bir şekilde öğrenebilir.

Ergenlik döneminde değişen duygu ve düşünceler sebebi ile ebeveyn ve çocuk arasında çok sık çatışma yaşanabilir. Daha önceden konulan kurallara artık uymak istemeyebilir ya da yeni konulan kurallara karşı çıkabilir. Böyle zamanlarda onun ne düşünüp hissettiğini anlamaya çalışmalı ve arada bir denge kurabilmelisiniz. Aşırı baskıcı bir tavır takınırsanız bu çocuğunuzun sizden uzaklaşmasına sebep olabilir. Sakince yaklaşmalı ve koyduğunuz kuralın sebebini ona açıklamaya çalışmalısınız. Hatta çok gerekli bir kural değilse bazen onun isteği doğrultusunda bu kurallar kaldırılabilir. Fakat bu konudaki sınırları çok iyi belirleyebilmeniz gerekmektedir.

Ergenlik döneminde çocuğunuz kendini keşfedebilmek için daha fazla yalnız zaman geçirmek isteyebilir. Bu nedenle ona bu konuda saygı duymanız gerekmektedir. Onunda artık bir mahremiyeti olduğunu bilmeli ve ona uygun davranmalısınız. Odasına girerken mutlaka kapıyı çalmalı ya da yaptığınız her plana artık çocuğunuzu zorla dahile etmeye çalışmamalısınız. Örneğin her komşuya gittiğinizde yanında götürdüğünüz kızınız artık sizinle gelmek istemeyebilir. Bu durumu anlayışla karşılamalısınız. Yada oğlunuzun artık sizinle alışverişe çıkmak istememesi konusunda anlayışlı davranmalı ve onu zorlamamalısınız.

Ergenlik döneminde çocuğunuz sizden çok arkadaşları ile zaman geçirmek isteyecektir. Buda çok normal bir durumdur. Artık bizi sevmiyor gibi triplere girmenize gerek yok. Kendi yaş grubu ile zaman geçirmek istemesi ve bu isteğin artmış olması çok doğal bir süreçtir. Yine belirli kontroller altında ancak kendi ortamında vakit geçirmesine olanak sağlamalısınız.

Fiziksel açıdan değişim yaşıyor olmaları zaten ergenlik çağındaki çocukların canını sıkan bir durumdur. Ses değişimi, sivilceler ya da henüz olgunlaşmamış göğüsler ya da kilo artışı moral bozucu durumlara sebep olan gelişim aşamalarıdır. Bu süreçte onu fiziksel açıdan eleştirmeniz ya da dalga geçmeniz özgüven konusunda sorun yaşamalarına sebep olacaktır. O nedenle bunun doğal bir süreç olduğunu ve onun bu halinin de ona çok yakıştığını belirtecek şekilde yaklaşımda bulunmalısınız.

Ergenlik döneminde kardeşi ya da arkadaşları ile çocuğunuzu kıyaslamanız onda çok ciddi kaygı ve özgüven sorunlarına sebep olacaktır. “Arkadaşın şu şekilde sen neden öyle değilsin” ya da ”abin senin yaşındayken şöyleydi, bir de sana bak” gibi eleştiri ve kıyaslama cümleleri çocuğunuzu psikolojik açıdan yıpratacak yaklaşımlardır.

Tüm bunların yanı sıra çocuğunuza bu süreçte onu ne kadar sevdiğinizi ve saygı duyduğunuzu mutlaka hissettirmelisiniz. Çünkü bu zorlu süreçte en çok ihtiyacı olan şey ailesinin sevgisi ve desteğidir.

Çocuğunuz bu dönemde birçok hata yapabilir. Ama onu direkt azarlayıp cezalandırmak yanlış bir yöntemdir. Çünkü bu onların sizden korkup birçok şeyi gizli yapmaya kalkmasına ve sizinle artık bir şeyleri paylaşma konusunda tereddüt yaşamalarına neden olacaktır. O yüzden onun bu hatayı neden yaptığını anlamaya çalışmalı ve onu sakin bir şekilde uyarmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.