Ergenlik Döneminde Çocuklarınızla İlişkiniz Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Ergenlik Döneminde Çocuklarınızla İlişkiniz Nasıl Olmalıdır?
Ergenlik Döneminde Çocuklarınızla İlişkiniz Nasıl Olmalıdır?

Ergenlik döneminde olan çocuğunuzla aranızda çok sık çatışmalar yaşanması aslında göründüğü kadarda kötü değildir. Eğer çatışma yaşanabiliyorsa bu onunla iletişim kurabilmeniz için bir fırsattır. Ergenlik döneminde ebeveynleri ile çatışma yaşamayın ve içine kapanık bir şekilde bir süreç geçirmesi daha tehlikeli bir durumdur.

Ergenlik döneminde gençler ailelerin onlara neyin doğru ya da neyin yanlış olduğunu öğretmeye çalışması, bazı şeylere izin vermemesi gibi konularda farklı düşüncelere sahip olabilirler. Ve buda evde bir çatışma oluşmasına neden olur.

Çocuklar büyüdüklerinde ebeveynlerinden bağımsız olabilme hayalini kurarlar. Ancak hayal ettikleri döneme geldiklerinde tam bir bağımsızlık sağlayamadıklarında bu onları hayal kırıklığına uğratabilir.
Çocuğunuzla çatışırken amacınız kontrolü ele geçirmek olmalı onunla bir savaştaymış ve kazanmanız gerekiyormuş gibi bir tutum sergilememelisiniz. Bu şekilde davranmanız çocuğunuzun sizi anlamama konusundaki direncini ve size karşı muhalefet olma duygusunuz daha da fazla artırır. Ve ortaya sürekli size karşı meydan okuyan bir çocuk portresi çıkar. Çocuğunuza karşı meydan okuyan biri değil onun yol göstericisi olmanız gerekir.

İşte bu konuda dikkat etmeniz gerekenler:

Öfke anında ortamdan uzaklaşın

Çocuğunuzun tavırları ya da söylediği sözler nedeni ile sinirlenmiş olabilirsiniz. Ancak bu sinirle kontrolünüz kaybedip yanlış bir adım atmamak için kısa süreliğine ortamdan uzaklaşın. Çocuğunuza bu konuyu daha sonra konuşacağınızı söyleyin. Bu sayede biraz konuya ara verip sakinleşmiş olursunuz ve söylemeniz gerekenleri ya da koymanız gereken tavrı daha sağlıklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Önyargılı olmayın

Çocuğunuzu tam olarak dinlemeden ve onu anlamaya çalışmadan önyargılı tepkiler vermek oldukça yanlıştır. Öncelikle onun neyi niçin ve nasıl yapmak istediği konusunda onu tam olarak anlamaya çalışmalısınız. Daha sonra durumu değerlendirip gerekli karara varabilirsiniz.

“Ben senin yaşındayken” ya da “Büyüdüğün zaman anlayacaksın” diye başlayan cümleler kurmayı bırakmalısınız. Bu çocuğunuzun size karşı daha fazla meydan okuma isteği duymasına yol açacaktır.
Sizin çocuk ya da ergen olduğunuz dönemin şartları şimdi ile aynı değil bunu aklınızdan çıkartmayın. Yada şuan içinde bulunduğunuz dönem ile çocuğunuzun gelecekte içinde bulunacağı dönem aynı olmayacak. Kesinleşmiş kalıp ve sözcüklerle onu yargılamadan önce onu anlamaya çalışın.

İyi davranışlarını takdir edin

Çocuğunuz ergenlik döneminden kaynaklı sürekli yanlış kararlar alıyor ya da sorumsuzca davranıyor olabilir. Bu durum sizi çok fazla rahatsız ediyor olsa bile sürekli olumsuz davranışlarına odaklanmaktan vazgeçin. Bu durum çocuğunuza kendisini kötü hissettirecektir. Bunun yerine onun iyi özelliklerini de görüp takdir etmeli ve bunu ona hissettirmelisiniz. Böylece çocuğunuz kendisini problem çocuk gibi görmekten vazgeçer ve iyi özelliklerinin de fark edilebildiğini bilerek asi davranışlarını azaltacaktır.

Her konuya karşı çıkmayın

Çocuğunuzun çok kötü alışkanlıkları varsa ya da gerçekten ona zararı olabilecek bir yanlış yapmak üzere ise ona müdahale edebilirsiniz. Ancak bazı basit konularda yanlışlar yapmasına ve özgürlük alanına sahip olmasına izin vermelisiniz. Karşı koyacağınız şeyleri iyi seçin.

Çözümü birlikte bulun

Bir ebeveyn olarak son sözü siz söylemek ve hakimiyet kurmak istiyor olabilirsiniz ama bu durumu çok fazla abartmayın. Bazı konularda çocuğunuzu dinleyip anlamaya çalışarak o konuda en doğru kararı yine onunla birlikte konuşarak bulmanız daha doğrudur.

Çocuğunuza saygı gösterin.

Onun ebeveyni olabilirsiniz ancak onunda saygı duyulması gereken bir birey olduğunu unutmamalısınız.

Onunla konuşurken asla sözünü kesmemeli ve kendini rahatça ifade edebilmesine olanak tanımalısınız.

Sürekli onu eleştirmemelisiniz.

Ondan bir şey talep ederken lütfen kelimesini, talebinizi gerçekleştirdiğinde de teşekkür ederim cümlesini kurmayı ihmal etmemelisiniz.

Başkalarının yanında onun hakkında asla kötü konuşmamalısınız. Bir problem söz konusu ise bunu baş başa olduğunuz bir ortamda konuşmalısınız.

Çocuğunuzun başka çocuklarla kıyaslamaya kalkmayın.

Özür dilemeyi bilin

Yaşça ve deneyim olarak ondan çok büyük olabilirsiniz. Ancak bu her konuda haklı olabileceğiniz ve her şeyin doğrusunu sizin bilebileceğiniz anlamına gelmiyor. Gerektiğinde çocuğunuzdan özür dilemeniz ya da onun haklı olduğunu belirtmeniz aranızdaki ilişkiyi daha sağlıklı hale getirecektir.

Arkadaşları ile tanışın

Çocuğunuzun görüştüğü arkadaşlarının kötü olduklarını düşünüyorsanız onları uzaktan yargılamak yerine onlarla tanışmayı denemelisiniz. Onlarla vakit geçirerek gerçek fikirlere sahip olabilir. Gözlemlerinizi çocuğunuzla paylaşabilir ve bu konular hakkında çocuğunuzla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Çünkü onları tanımadan direk görüşmenizi istemiyorum gibi tepkiler vermeniz çocuğunuzun ters tepki verip onlarla daha fazla görüşmesine sebep olacaktır.

İlgi alanlarını yargılayın

Çocuklar ergenlik döneminde çeşitli alanlara ilgi duyabilir. Ve bunların birçoğu da gelip geçici olabilir. Bu konularda onu çok fazla yargılamaya ya da kısıtlamaya kalkmayın. Giyim tarzı, müzik zevki, saç şekli, hobileri ya da hayranlıkları gelip geçici bir süreçtir. Bırakın anın tadını çıkartsınlar.

Bu gibi konulara dikkat ederseniz çocuğunuzla daha sağlıklı bir ilişkiniz olabilir ve daha az çatışma yaşamış olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.