Erkekler Neden Ciddi İlişkiden Korkar?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Erkekler Neden Ciddi İlişkiden Korkar?
Erkekler Neden Ciddi İlişkiden Korkar?

Yeni bir ilişkiniz var aranızda bir şeyler olduğundan eminsiniz ama adını hala koyamadınız mı? Yada yıllardır sevgililik hayatı sürüp bir türlü evlilik konusuna yoğunlaşamıyor musunuz? Biraz ağırdan alalım diyerek sizinle vakit geçirmekten hoşlandığını ama ilişkiye hazır olmadığını mı söyleyip duruyor?

Ve siz bu davranışlar karşısında hep kafanız karışık ve şüpheyle mi dolusunuz? O halde erkeklerin neden evlilik ya da ciddi bir ilişkiden kaçtıklarının altında yatan sebeplere bir göz atalım.

Biten ilişkisinin etkisinden kurtulamamış olması

Bir ilişkinin bitiminde hepimiz olumsuz etkilenir ve yeni bir ilişki için kendimizi hazır hissetmeyiz. Ama konu duygular olunca biz kadınlar daha hızlı iyileşme gösterip daha kolay yeni bir hayata yelken açabiliyoruz. Hatalardan ders alıp yeni ilişkide daha sağlam bir duruş sergileyebiliyoruz. Erkeklerse bu konuda biraz daha başarısız. Kötü tecrübeleri her zaman duygularının önüne geçip önyargılı yaklaşmasını sağlıyor. Çok uzun bir ilişkisi sonlanmış, aldatılmış ya da terk edilmiş bir erkek tüm kadınların aynı olup ona eski ilişkisindeki gibi kötü şeyler yaşatacağını düşünüyor. Buda yeni birine bağlanma konusunda çekingen olmalarını, korkmalarını sağlıyor. Yeniden hayal kırıklığı yaşamak istemedikleri için hayal kurmaktan vazgeçiyorlar.

 

Bağlanmaya korkuyorlar

İlişkinin devam etmemesi ya da kötü sonlanması korkusu ağır bastığı için hayatına giren kişiye bağlanmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu sayede ilişki biterse daha az acı verici olur, kötü etkilenmezler diye düşünüyorlar. Ayrıca bağlandığı kişiyle tek eşli bir yaşam sürmesi gerektiği, birlikte olduğu kişiye karşı sorumluluklarının olacağı düşüncesi erkeğe zor geliyor. Bağlılık duygusu olmadan günü yaşama eğlenme, istediği gibi yaşama hakkına sahip olma düşüncesi daha cazip geliyor.

Aşık olamıyor

Bir erkek size ilişkiye hazır olmadığını söylüyorsa bu her zaman bağlanma korkusu ya da geçmişi unutamama değil açık açık size aşık olmamasıdır. Bazı erkekler sadece karşısındaki kadını beğendiği ve cinsel çekim hissettiği içinde beraberlik yaşayabilir. Amacı sadece birlikte keyifli aktivitelerde bulunmak, cinsel birlikteliktir. Karşısındaki kadın beklenti içine girdiği durumlarda da hem birlikte olduğu kadını kırmamak için hem de sığınabileceği bir bahanesi olması için kendilerini henüz hazır hissetmediklerini söylerler. Hatta bazen sizinleyken ilişkiye bile hazır olmadığını söyleyen bir erkeğin sizinle görüşmeyi bıraktıktan birkaç ay sonra başka biriyle evlilik hazırlıkları yapmaya başlaması sizi şaşırtmamalı. Çünkü size değil, ona aşık olmuştur.

İlişkinin yürümeyeceğini düşünmesi

Erkekler bize oranla mantıklarıyla daha fazla hareket ederler. Gelecek planı yapan bir erkek eğer o planlarının içerisinde sizi uygun bir yere yerleştiremiyorsa kendi mantığı doğrultusunda sizinle bu ilişkiyi yürütmenin bir anlamı olmadığını düşünür. Yada devam etse bile bir noktada yürütemeyeceğini ön görür. Buda ciddi bir ilişki kurmasını engeller.

 

Sorumluluktan kaçmak

Erkekler için ciddi bir ilişkinin tanımı evlenmek ve baba olmaktır. Birçok erkekte ilişki esnasında buna hazır olmadığı için evlilik konusundan mümkün olduğunca kaçış yoluna gider. Kariyerini ve ekonomik gücünü ele alamamış bir erkek için ciddi bir ilişki çok uzak bir ihtimaldir. Çünkü ciddi ilişki sorumluluk ve maddi anlamda büyük bir yükün altına girmek demektir. Ve buda bu düşüncede olan bir erkeği korkutur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.