Erken Kalkabilmenizi Sağlayan Yöntemler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Erken Kalkabilmenizi Sağlayan Yöntemler
Erken Kalkabilmenizi Sağlayan Yöntemler

Günü daha zinde bir şekilde sürdürebilmek için erken uyanmak ve bir takım işlerini sabah saatlerinde bitirmek çok faydalıdır. Ancak erken uyanmak birçok insanın istediği ama başaramadığı bir durumdur. Erken kalkabilmek için bazı konulara dikkat ederseniz kolayca başarabilmeniz mümkün.

Alarmı Ertelemeyin

Gece yatmadan önce alarmı kurarken sabah kaçta kalmayı planladıysanız sabah mutlaka o saatte kalkmalısınız. Alarm çaldığında uyanmakta zorlanıp “5 dakika daha ertelesem bir şey olmaz” demeniz erken kalkma konusundaki motivasyonunuza zarar verir. Çünkü alarmı erteledikçe uykunuz sürekli bölünür hale gelmektedir ve o kısa kısa uykuya yeniden dalış durumları daha fazla yorgunluk hissine yol açacaktır. Ve bu nedenle de kalkmakta daha fazla zorlanacaksınızdır. O yüzden hangi saatte uyanmayı planladıysanız  mutlaka o saatte kalkmalısınız.

Geç Saatlerde Yemek Yemeyin

Çok geç bir saatte yemek yediğinizde ve ardından hemen uyumak için yattığınızda mideniz rahatsız olacak ve uyumakta zorlanacaksınızdır. Kaliteli bir uyku için akşam yemeklerini çok geç saatlerde yememelisiniz. Ayrıca akşam yemeklerinde çok ağır ve yağlı besinler tüketmekte uyku kalitenize zarar vereceği için dikkatli beslenmelisiniz.

Karanlık Bir Ortam Oluşturun

Yatak odanızdaki aydınlatmaları ve ışıklı aletleri mutlaka kapatın. Sokak lambası ya da dışarıdan gelecek ışığa karşı koyu renk ve kalın kumaşlı perdeler kullanabilirsiniz. Telefonunuzu yataktan mümkün olduğunca uzak bir noktaya koyun. Bu şekilde daha kaliteli bir uyku uyumuş olursunuz. Ve gece uykunuzu alabildiğiniz için sabah erken kalkmak sorun olmayacaktır.

Erken Saatlerde Yatın

Erken uyanabilmek için erken saatlerde uyumak çok önemlidir. Çünkü ne kadar geç saatte yatarsanız uykunuzu alamadığınız için sabah erken kalmak o derece zorlayıcı olacaktır.

Egzersiz Yapın

Sabahları kalktığınızda uyku halini üzerinizden atabilmek için bazı egzersiz hareketleri yapmanız çok etkili olacaktır. Güne daha enerjik başlamanız konusunda çok yardımcı olacaktır. Özellikle gerinme egzersizleri bu konuda çok etkilidir.

Soğuk Su

Yataktan kalkar kalkmaz ilk işimiz yüzümüzü yıkayıp dişlerimizi fırçalamaktır. Bu işlemi de mümkün olduğunca soğuk su ile yapmaya çalışın. Soğuk su sayesinde daha çabuk uyanıp güne adapte olmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.