Erteleme Alışkanlığınızdan Kurtulun

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Erteleme Alışkanlığınızdan Kurtulun
Erteleme Alışkanlığınızdan Kurtulun

Son dakikacılık ya da sürekli erteleme ne yazık ki birçoğumuzun ortak sorunu. Bir işi yapmamız gerektiği zaman anında kafamızda 2 ayrı ses ortaya çıkar. Biri ‘şimdi yap’ diye sizi motive etmeye uğraşırken diğeri ‘boş ver daha zamanın var sonra yaparsın’ diyerek vazgeçirmeye uğraşır. Ve ne yazık ki beyin genellikle kolay olanı ve konforu tercih eder. Ve erteler. Fakat o işi yapıp bitirmek yerine ertelemiş olmak sürekli onu düşünmenizi gerektirir ve bu aslında o işi yapmaktan daha sinir bozucu bir durumdur. Ancak bunu işi yapmayı erteledikten sonra fark ederiz.

Bu erteleme alışkanlığından kurtulup işlerinizi zamanında yaparak kafanızın rahat olması daha iyi bir seçimdir, emin olun. Ve bunun için bazı önerilerimizi bugün sizlerle paylaşacağız.

İlk önce kurbağayı ye yöntemi

Yazar Brian Tracy’nin kitabı Eat That Frog! (Ye O Kurbağayı!) içeriğinde bahsedilen konudan yola çıkarak uygulanan bir yöntemdir. Hatta bu konuda Mark Twain’in söylediği “Sabah ilk iş canlı bir kurbağa ye, böylece günün geri kalanında daha kötü hiçbir şey olamaz.” cümlesi bu kitaba ilham vermiş olmalı. Kurbağayı yeme işini erteleyip başka işlere yönelirseniz asıl yapmanız gereken iş hala orada durup size engel olmaya devam edecektir. Kurbağa her fırsatta gelip sizi rahatsız edecektir. Ve bu da yapmış olduğunuz diğer işlere tam olarak odaklanamamanızı sağlayacaktır. Oysaki bu yapılması gereken en zor ve pis işi ilk başta yaparsanız önünüzde bir engel kalmayacak ve diğer işlerinizi daha kolay yapabileceksiniz.

İşte bu yöntemi uygulayarak, güne başlarken o gün yapılması gereken işleri bir sıralamaya koyun ve en zor ya da en önemlisi ile işe başlayın. Böylece o işten kurtulmuş olursunuz. Ve günün kalan kısmı daha güzel geçer.

İşlerinize eğlence katın

Yapmanız gereken iş gözünüzde büyüyorsa, öncelikle o işi nasıl daha keyifli hale getirebileceğinizi düşünün. Böylelikle o işi yapmak daha cazip hale gelecektir. Örneğin; yapmanız gereken ve yapmaktan hiç hoşlanmadığınız ütü. İnternetten sevdiğiniz bir filmi ya da programı açabilir ve ütü yapmaya bu şekilde başlayabilirsiniz. Bir yandan filmi izlerken diğer yandan ütü yaparak işinizin nasıl bittiğini anlamayacaksınız bile. Yada masa başında çalışan biri iseniz, eğlenceli bir müzik açıp kahve eşliğinde çalışmak sizi o işe motive edebilir ve daha rahat çalışmanızı sağlayabilir. Böylece yapmanız gereken işi hem ertelememiş hem de keyifle yapmış olursunuz.

Telefonunuzu uçak moduna alın

Gün içinde yapılması gereken işleri erteleme sebeplerinden biride telefonunuza gelen aramalar, mesajlar ve sosyal uygulamalardan gelen bildirimlerdir. O an, kalkıp yapmanız gereken işi yapmak yerine telefonunuzla ilgilenmek daha cazip gelebiliyor. Oysaki telefonunuzu kısa bir sürede olsa kapatmanız bu sorunu ortadan kaldırabilir. Bu sayede sadece işinize odaklanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde yeniden telefonunuzla istediğiniz kadar ilgilenebilirsiniz. Ve artık işinizi tamamladığınız için kafanızda rahat olur.

Yapılacak işler listesi oluşturun

Yapılacak işlerinizi sürekli düşünmek yerine yazmanız beyninize yap! emrini daha kolay iletmenizi sağlar. Bu nedenle gerek çalışma hayatında gerek ev işlerinde mutlaka bir günlük planınız olsun. Bitirdiğiniz her işin üzerini çizmek daha fazla motive olmanızı ve başarı hissini sağlayacaktır.

Hayal edin

Yapmanız gereken işi bitirdiğinizde nasıl hissedeceğinizi hayal edin. Böylece o işe başlamak için daha istekli olabilirsiniz. Başarı ve rahatlama duygusu işe başlama konusunda sizi motive edecektir. Tabi hayal ederken olumlu şeyler düşünün. “Ütü yapmak şimdi beni çok yoracak ve bunaltacak” şeklinde bir son olmasın hayaliniz.

Motive olmayı beklemeyin

Bir işe başlamak için yapılan en sık hatalardan biride motive olmayı beklemektir. Ama o motivasyon duygusu ne yazık ki işe başlamadan gelmiyor. Yani boşa beklemiş oluyoruz. Örneğin; evi temizlemeye üşeniriz. Ama bir başladık mı devamı da gelir. “Burayı temizledim, şurası kalmasın onu da temizlemem lazım” şeklinde bir motivasyon duygusu oluşur. Çünkü başlamak motivasyonun yarısıdır.

İşi bölümlere ayırın

Bir işi çok uzun süreceği için ertelemek yerine bölümlere ayırın. Bir yerden başlayın ve kendinize bu bölümler arasında dinlenmek için zaman ayırın. Böylece iş gözünüzde büyümemiş olur. Ve her bölümü bitirdiğinizde diğer bölüme geçmek için motivasyon sağlamış olursunuz.

Bu yöntemleri uygulayarak işlerinizi ertelememiş ve aynı zamanda da keyifle yapmış olursunuz. O zaman durmayın, hadi başlayın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.