Ertesi Gün Hapının Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa / Cinsellik / Ertesi Gün Hapının Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ertesi Gün Hapının Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan ertesi gün hapı korunmasız bir cinsel ilişki sonrası kullanılır. Ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemlerinde yedek koruyucu olarak rol oynamaktadır. Yani tek başına doğum kontrol yöntemi olarak kullanımı açısından yeterli değildir.

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılmalı?

Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bu hormon içeriği olan ilaç korunmasız ilişki sonrasında ertesi gün içilmesi gereken bir tedbir yöntemidir. İlişkiye girdikten sonra 72 saat içerisinde kullanıldığında etkili olacaktır. Ama sonrasında geç kalınmış olur. İlk 24 saat içerisinde kullanılması etkisinin daha yüksek olması açısından önemlidir.

Progesteron ve östrojen içeren çeşitleri olduğu gibi sadece progesteron hormonu içeren çeşitleri de mevcuttur. Bulantı ve kusma gibi yan etkilere yol açabildiği görülmüştür.

Ertesi gün hapı sayesinde yumurtlama engellenir ya da yumurtlamayı geciktirerek gebelik oluşumunu engellemiş olursunuz. İçeriğinde bulunan hormonlar sayesinde rahim içi zarının döllenmiş embriyonun yerleşmesine uygunsuz bir hale gelmesini sağlar ve rahim ağzındaki mukusun kalınlaşıp hormonal etkileri ile gebeliğe engel olur. Tabi ki bu etkinin oluşabilmesi için ilk 72 saat içerisinde hapın alınması çok önemlidir. İlişkiden sonrasında ilk 24 saat içerisinde kullanılırsa etkisi yüzde 90’a varır.

Korunmasız bir şekilde ilişkiye girilmişse ya da prezervatif yırtılmış ve boşalma vajina üzerine doğru gerçekleşmişse tedbir amaçlı ertesi gün hapı kullanılabilir.

Ertesi gün hapının yan etkileri?

Ertesi gün hapı rutin kullanıma uygun bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bir aylık bir regl döngüsü içerisinde bir defadan fazla kullanılması doğru değildir. Yılda sadece birkaç kez kullanılabilir. Çünkü sürekli kullanıldığında regl döngünüze zarar verir ve çeşitli kadınsal hastalıkların oluşumuna neden olabilir.

Ertesi gün hapı kullanan kişilerde ilk regl daha erken ya da daha geç şeklinde gerçekleşebilir. Bu tamamen hormonların ilaç nedeni ile etkilenmesinden kaynaklıdır. Telaşlanacak bir durum yoktur. Bir sonraki ay regl döngünüz normale dönecektir.

Ertesi gün hapını korunmasız ilişkiden 72 saat sonrasında kullanmanızın hiçbir faydası olmayacağı için boş yere kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Ayrıca damar tıkanıklığı, kronik rahatsızlığı, hipertansiyon veya karaciğer hastalıklarına sahipseniz ertesi gün hapını kullanama konusunda doktorunuza danışmanızda fayda var. Aşırı kilolu ve 35 yaş üzerindeki kadınlar içinde çok uygun bir korunma yöntemi değildir.

Ertesi gün hapları yan etki olarak bulantı ve kusmaya yol açabilir. Ancak kusma ilaç alımından sonra 2 saat içerisinde gerçekleşmişse yeni bir ilaç içilmesi gerekebilir. Çünkü ilaç henüz vücuda etki edemeden kusma sebebi ile dışarı atılmış olabilir. Ertesi gün hapları yan etki olarak vücutta ödem oluşmasını da sağlayabilir. Buda hormonların çalışmasının ilaç nedeni ile etkilenmesinden kaynaklanmaktadır.

Ertesi gün hapı yumurtanın döllenmesini önlemeye yarar sadece. Döllenmiş yumurtanın yaşamını sonlandırmaya yaramaz. Bu konuda bilinçli bir şekilde kullanmanızda fayda var. Yanlış bir beklenti içine girilmemelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.