Eşinizle Sağlıklı Bir Şekilde Tartışmanın Yolları

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Eşinizle Sağlıklı Bir Şekilde Tartışmanın Yolları
Eşinizle Sağlıklı Bir Şekilde Tartışmanın Yolları

Her ilişkide mutlaka tartışma anları yaşanır. Zaten sağlıklı bir ilişkinin devam edebilmesi için zaman zaman çiftlerin bazı konularda çözüme ulaşabilmesi için tartışmaları çok doğal ve ihtiyaç halidir. Ama bunu yaparken de sağlıklı bir şekilde tartışıyor olduğunuzdan emin olmalısınız. Çiftler arasında yaşanan tartışmalar çok hassastır ve konu ileriki aşamalara geldiğinde problemlere yol açabilir.

Peki, sağlıklı ve doğru bir şekilde tartışma nasıl olmalıdır?

Tartışma anında kendinizi tutamayıp o anın sinir ya da heyecanı ile yanlış kelimeler sarf edebiliyor olabilirsiniz. Bu yanlış kelimeler daha sonra tartışmayı farklı noktalara taşımaya ya da kırgınlıklara sebebiyet verebiliyor. Eğer tartışma esnasında kendinize hakim olamadığınız bilincinde iseniz duygu ve görüşlerinizi karşılıklı konuşmak yerine mesaj ya da mektup şeklinde partnerinize aktarabilirsiniz. Bu sayede anlık yanlış kelime kullanımın önüne geçer ifade etmek istediğiniz şeyleri yazılı olarak daha kontrollü bir şekilde iletebilirsiniz.

Tartışma esnasında birbirinize soru sorarken ucu açık sorular sormayı deneyin. Böylece partneriniz kendini daha rahat hisseder ve özgürce cevap verme imkanı bulur. Örneğin; “akşama annemlere gidelim mi?” yerine “akşama annemlere gitmek ister misin?” ya da “gitsek mi acaba?” şeklinde bir soru ile eşinizin daha rahat ve dürüstçe cevap vermesini sağlarsınız. İlk soruda siz zaten gitmek istiyorsunuzdur o soru karşısında beklediğiniz cevap evet, olur şeklindedir. Aksi bir cevap geldiğinde sanki annenizle görüşmek istemiyormuş gibi olacaktır. Yada aksi bir cevap vermek istese bile sizin yanlış anlamamanız adına içinden gelmeyen sizin için olumlu olan cevabı vermeye mahkumdur. Hatta yanlış anlaşılmalar yaşandığında konu tartışma boyutuna bile ulaşabilir.

Ama soru şekli değiştiğinde eşiniz onun fikrini soruyor olduğunuz düşünür ve o an gerçekten ne hissediyorsa onu söyleyebilme özgürlüğüne sahip olur. Gitmek istemiyorsa bile size sebebini açıklamaya çalışır. Ve onunla ortak karar alıyor olmanız eşinizin kendini değerli hissetmesini sağlar.
Partnerinizle herhangi bir konuda tartışırken açık olmaya özen gösterin. Duygu ve düşünceleriniz net bir şekilde ortaya koyuyor oluşunuz birbirinizi daha iyi anlamanızı sağlar ve tartışmayı farklı yönlere kaydırmaz.

Tartışma esnasında ben merkezli düşünmekten vazgeçin. Kendi duygu ve düşünceleriniz savunurken aynı zaman da partnerinizin ne düşündüğü konusunda da empati kurmaya çalışın. Olayları onun açısından da değerlendirmeniz sorunların çözümü için çok etkilidir.

Bu gibi detaylara dikkat ederseniz ilişkiniz daha sağlam zeminler üzerinde sağlıklı bir şekilde yol almaya devam edecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.