Et Benlerinizden Sağlıklı Yöntemlerle Kurtulabilirsiniz

Anasayfa / Sağlık / Et Benlerinizden Sağlıklı Yöntemlerle Kurtulabilirsiniz
Et Benlerinizden Sağlıklı Yöntemlerle Kurtulabilirsiniz

Neredeyse herkeste bulunan benler kendiliğinden oluşan ve göze çok hoş görünmeyen lekelerdir. Çok küçük olduklarından görmemezlikten gelebiliyoruz ancak özellikle yüz bölgesinde ise çok rahatsızlık verici olabiliyor. Ve bu benleri operasyon ile aldırma yoluna gidiliyor.

Ben Neden Oluşur?

Vücudumuzdaki melanin maddesi cildimize rengini veren melenosit hücreleri tarafından üretilerek oluşur. Bazen melenosit hücreleri belirli bölgelerde yoğunlaşarak koyu renkte ve büyük benler oluşmasını sağlar.

Herkesin vücudunda değişik sayıda ben mutlaka vardır. Ancak bunların büyüklüğü ya da miktarı genetik yapıyla ilgili bir durumdur. Güneşe maruz kalınması benler için olumsuz etki oluşturur. Ve ilerleyen aşamalarda bazı benler sağlık problemi bile yaratabilirler.


Benleri Aldırmalı mıyız?

Yüzünüzde ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesinde rahatsızlık veren benleri aldırmak isteyebiliriz. Fakat bazı benlerin alınması sağlık açısından problemlere yol açacağı için bu ancak doktorunuzun kararı ile olmalıdır.

Radyo frekans yöntemi ile alınabildiği gibi minik kesitler oluşturularak da alınabilir. Bunun kararını yine doktorunuz beni görerek karar verecektir.

Et benlerinde kurtulma yöntemi olarak asla koparmayı denemeyin. Bu çok sağlıksız ve tehlikeli bir yöntemdir. Et benlerin kansere dönüşme olasılığı olduğu için bilinçsiz bir şekilde koparılmamalıdır.

Et benleri bazen kendiliğinden de kopabilir. Eğer kopma sonucunda ciltte oluşan bir enfeksiyon oluşmamışsa tehlikeli bir durum oluşmaz.

Benler Tehlikeli midir?

Genel olarak benler sağlık açısından bir problem teşkil etmezler. Sadece estetik açıdan bizi rahatsız etmektedirler. Ancak aralarında bulunan bazı benlerin cilt kanserine dönüşme ihtimali mevcuttur. Eğer benlerinizde boyut ve renk değişikliği oluşmuşsa bir süre gözlemlenip daha sonra bir uzmana başvurmanızda yarar var.

Et benlerinizi aldırmayı düşünüyorsanız cildiye yada genel cerrahi bölümüne gidebilirsiniz.

Ben Aldırmak Acı Verir Mi?

Ben aldırmak basit bir cerrahi operasyon ile gerçekleşir. Sınırlı uyuşturma ya da lokal anestezi uygulandığı için acı ve ağrı hissi oluşmaz.

Lazer ile ben alma işleminde de yine aynı şekilde lokal anestezi uygulandığı için ağrı ve acı hissedilmez.

Benleri Aldırdıktan Sonra İz Kalır Mı?

Ben aldırma işleminden sonra izi kalıp kalmayacağı benin durumu ile alakalıdır. Hangi tekniğin uygulandığı ya da benin ne kadar derinde olduğuyla ilişkilidir. Bunun için plastik cerrah ile görüşüp benin yapısına göre iz kalmaması için hangi yöntemle alınmasının daha doğru olacağına karar vermeniz en doğrusudur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.