Ev İşlerinin Kolaylaştırma Yolları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Ev İşlerinin Kolaylaştırma Yolları
Ev İşlerinin Kolaylaştırma Yolları

Ev işleri konusunda bizleri zorlayan bazı durumlarla hepimiz karşı karşıya gelmekteyiz. Örneğin ocaktaki kurumuş ve yağlı yemek lekeleri temizlemek yada yeni aldığınız ürünlerin üzerindeki etiketleri çıkarmak gibi zorlayıcı konularla başa çıkmanın da pratik yolları var.

Bugün sizlerle bu hayatı kolaylaştıran püf noktalarını paylaşacağız. Ev işlerini ne kadar pratik ve çabuk halledersek kendimize daha fazla zaman ayırıp evde olmanın keyfini çıkarabiliriz.

Sirke ve Tuz 

Ocak temizliğini daha kolay yapabilmek yada ocağınızın daha parlak görünmesini sağlamak istiyorsanız sirke ve tuz ile bir karışım oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı ocağınıza sürüp bir süre bekletin. Daha sonra iyice durulayıp, sonrada ocağınızı çizmeyecek yumuşak bir bez ile kurulayın. Ocağınızdaki parlaklığı anında fark edeceksiniz.

Sirke ve tuz ikilisinin bir diğer fayda sağladığı alansa zamanla tıkanan ve kötü kokan lavabolar. 1 litre sirkeyi iki avuç iri taneli tuz ile kaynatıp lavabonun gider kısmına dökmeniz yeterli. Bunu yapmak için illaki lavabonuzun tıkanmasına gerek yok. Ayda bir kez yapmanız lavabonuzun daha temiz olmasını ve kötü koku oluşumunu da engellemiş olur.

Limonlu Su 

Ne kadar dikkat edersek edelim yemek yaparken mutlaka bir miktar yağ fırın yada mikrodalgamıza sıçramakta. Anında fark edilip müdahale edilmediğinde de kuruyan yağlar daha sonra çok zor çıkmakta.

Bunun için yapmanız gereken bir fırın kabının içine limonlu su doldurup fırını 3-4 dakika çalıştırmak. Limonlu suyun buharı fırın içindeki yağlı lekeleri yumuşatıp kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır. Ayını zamanda fırının çok hoş ve ferah kokmasını sağlayacaktır.

Şeker 

Tül ve perdeleri ütülemek birçoğumuz için işkencedir. Bundan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken son durulama suyunun içine bir ölçü şeker ilave etmeniz. Şekeri iyice emmesi için 10 dakika bekletin. Sonra suyunu süzdürüp kurutma işlemine geçebilirsiniz. Bu sayede tülleriniz hep düzgün duracaktır.

Limon Suyu ve Zeytinyağı 

Koyu renk mobilyalarınızın renklerinin daha canlı görünmesini istiyorsanız bir limonun suyu ile bir kaşık zeytinyağını karıştırarak beyaz bir havlu ile mobilyalarınıza sürün. Birkaç saat beklettikten sonra bir yün parçası yardımı ile hızlıca ovalayın. Mobilyanızdaki renk farkını göreceksiniz.


Sabun 

Birçoğumuz sabunlar küçülünce çok hoşlanmayız ve atıp yenisiyle değiştiririz. Bu atılan parçaları ziyan olmaktan kurtarmanın bir yolu var. Sabun parçalarını rendeleyip 4 yemek kaşığı olacak kadar biriktirin.

Daha sonra 4 bardak sıcak suda eritin. Bu şekilde birkaç gün bekletmeniz gerekmekte. Daha sonra 1 kaşık şeker ilave edip iyice karıştırın. Bu karışım ile baloncuk oyunu oynayabilirsiniz. Çocuklarınız için eğlenceli bir aktivite için hazırsınız demektir.

Zeytinyağı 

Satın almış olduğumuz bazı ürünlerin etiketleri çıkmamak için adeta bizimle inatlaşır. Ama çıkarmak tabi ki de imkansız değil. Sıcak suda yıkama işlemi yapmadan önce etiketin üzerine zeytinyağı damlatıp bir süre bekleyin. Daha sonra ovaladığınızda rahatlıkla çıktığını göreceksiniz.


Gazete

Gazetelerin birçok alanda işimize yaradığını biliyoruz. Bunlardan biride pencere ve aynaları parlatma konusu. Yumuşak bir bez ile önce az deterjanlı su ile camı silip daha sonra kurulama işlemini gazete kağıdı ile yapın. Bu sayede camlarınız da leke kalamayacak ve daha parlak olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.