Ev Temizliğini Kolaylaştırmak İçin Uygulayabileceğiniz Pratik Yöntemler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Ev Temizliğini Kolaylaştırmak İçin Uygulayabileceğiniz Pratik Yöntemler
Ev Temizliğini Kolaylaştırmak İçin Uygulayabileceğiniz Pratik Yöntemler

Özellikle bu Covid-19 salgınının devam ettiği günlerde temizlik konusu hepimiz için daha fazla önemli hale gelmiş bulunmakta. Ancak kullanılan kimyasal temizleyiciler sağlığımız içinde oldukça tehlikeli. O nedenle bu kimyasal içerikli temizlik maddelerini kullanmak yerine evinizdeki doğal ürünlerle aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Muz

Mutfağınızda ya da evin diğer bölümlerinde uçuşup duran küçük meyve sinekleri hepimizi sinir eder. Bu sineklerden kurtulmak için sinek ya da böcek ilacı kullanmak yerine tamamen doğal olan muz ile bu sorunu çözebilirsiniz. Uzun bir kavanozun içerisine kendiliğinden olgunlaşarak kararmış olan muzu ve bir miktarda bulaşık deterjanını koyun. Daha sonra bir kağıdı yuvarlayarak huni şekline getirin. Huninizin dar ucu kavanozun içine gelecek şekilde yerleştirin. Ve sabit durabilmesi bantlayın. Muzun tatlı kokusuna sinekler karşı koyamayacak ve kavanoza gelecektir. Kavanoza girdiklerinde ise deterjandan dolayı bir daha çıkmaları mümkün olmayacaktır.

Soda

Sodayı midenizi rahatlatmak ya da hamur işlerinin daha kabarık olması için kullanıyor olabilirsiniz ama temizlik konusunda da oldukça faydalıdır. Sodayı püskürtmenizi sağlayacak bir şişeye doldurup banyo aynanızı temizlemek için kullanabilirsiniz. Her zamankinden daha temiz ve parlak görünecektir. Ayrıca giysilerinizdeki lekeleri çıkarma konusunda da çok etkilidir.

Limon

Mikrodalga fırın temizleme konusunda limon gerçekten büyük bir yardımcı. Bir kaseye limonun suyunu ve kabuklarını koyun. İçerisine birazda su ilave edin. Bu kaseyi mikrodalganın içerisine koyup 3-4 dakika kadar mikrodalganızı çalıştırın. Daha sonra biraz daha mikrodalganızı kapağı kapalı şekilde bekletin. Ve sonrasında temizleme işlemine geçin. Kirlerin nasılda kolaylıkla çıktığını göreceksiniz. Mikrodalganın içerisine koyacağınız kasenin de ısıya dayanıklı olmasına dikkat etmenizde fayda vardır.

Greyfurt

Greyfurt lavabo temizliği konusunda çok etkilidir. Yapmanız gereken şey greyfurt ikiye bölüp üzerine tuz serpmek. Sonrasında lavabonuzu iyice ıslatın ve lavabonun içerisine de tuz dökün. Ve greyfurtla lavabonuzu ovalamaya başlayın. Nasıl tertemiz görünecek göreceksiniz.

Çay

Parkelerin temizlenip parlatılması gerekiyorsa siyah çay bu konuda size yardımcı olabilir. Temizlik kovanızın içerisine bir miktar çayı dökün ve soğumasını bekleyin. Çayın içeriğindeki tanik asit sayesinde parkelerinizdeki kir daha kolay çıkacaktır. Tabi bu yöntemi laminant parke temizliğinde asla kullanmayın.

Ketçap

Ketçap bakır eşyaların parlatılması konusunda çok işe yarar. Bakır tencereleriniz ya da bakır eşyalarınızın temizliği için üzerine ketçap döküp bir süre bekletin. Daha sonra normal bir şekilde durulama yapın. Ketçap ile temizliği paslanmaz çelik eşyalarınız içinde aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Soğan

Mangal yaptıktan sonra ızgara telinin üzerinde kalan kalıntıları temizlemek oldukça zorlayıcıdır. Bunu kolaylaştırmanın bir yolu tabi ki mevcut. Yarım soğanı çatalın ucuna takın. Daha sonrada soğan ile ızgara telini ovmaya başlayın. Kirlerin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.