Ev Yapımı Kozmetik Ürünlerinin Zararları

Anasayfa / Güzellik / Ev Yapımı Kozmetik Ürünlerinin Zararları
Ev Yapımı Kozmetik Ürünlerinin Zararları

Cilt bakımında bitkisel ürünler kullanmanın daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Peki, çok fazla kullanıldığında zararları da olabileceğini biliyor muydunuz?

Sağlıklı bir cilt bakımı için evde olan doğal besinler ya da bitkiler ile özel kürler yapmayı daha doğru buluruz. Çünkü piyasada satılan ürünlerin kimyasal madde içermesinden dolayı cilt sağlığımıza zarar verdiğini biliriz. Ancak aynı şekilde bu doğal besin ve bitkilerde doğru kullanılmadığında ya da aşırı kullanıldığında o kimyasallarla aynı sonuçlara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra sırf evde bulunan bir besin olduğundan dolayı her şeyi cilt bakımında kullanmak da çok doğru değildir.

Şeker

Şekerli yiyecekler tüketiyor olmanız sağlık açısından çok zararlıdır. Aynı şekilde şekeri cildiniz içinde kullanmanız zarar görmenize sebep olacaktır. Şekeri yüzünüz için scrub uygulaması olarak kullanmanız cildinizde tahrişe ve yıpranmaya sebep olmaktadır. Ayrıca yüzünüzde yaralar oluşmasına bile neden olabilir. Daha sonra kirler bu yaralar sayesinde cildinize daha kolay etki ederek zarar verebilir.

Elma sirkesi

Akne ve kepek tedavisinde elma sirkesi çok fazla tercih edilmektedir. Hatta deodorant olarak bile kullanılmaktadır. Fakat elma sirkesi yüksek asit içerdiği için cildinizde kimyasal yanıklar oluşmasına sebep olabilir. Elma sirkesini kullanacağınız zaman su ile seyreltmeniz gerekmektedir.

Yumurta akı

Yumurta akı yüzde oluşan gözenekleri sıkılaştırmak ve pürüzsüzlük kazanmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Fakat yumurtanın içerisinde bulunan salmonella mikrobu zehirlenmeye neden olmaktadır. Bu yüzden yumurtayı çiğ haldeyken ağız çevresine sürmek tehlikeli oluşturabilir.

Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı cilt ve saç bakımı için oldukça fazla tercih edilmektedir. Fakat her saç tipi için uygun olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Eğer saç telleriniz az gözenekli ise çok ince bir katman bile sürseniz bu suyun saçınıza nüfuz etmemesini sağlar. Saç gereken nemi elde edemediği zamanda kuruyup yıpranmaya başlar.

Tarçın

Tarçın genellikle akne tedavisinde kullanılır. Yüz maskesi olarak uygulanır. Fakat bazı ciltlerde tarçın alerji ve yanma sorunlarına yol açabilir. Hatta kontakt dermatitis hastalığı oluşabilir. Buda cildinizde kızarıklık, döküntü ve tahrişe yol açmaktadır.

Limon suyu

Limon suyu C vitamini açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda antioksidan özelliğine sahiptir. Bu nedenle birçok kişi yüz maskesi yapımında limon suyunu kullanır. Fakat limon suyu derinizdeki pigmentlerinin artmasına neden olur. Aynı zamanda ciltte yanma ve kızarıklığa da sebep olabilir.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi kaşıntı problemlerine çok iyi gelmektedir. Ancak aşırı kullanımında atopik dermatit rahatsızlığına da yol açabilir. Bu rahatsızlık sonucunda cildinizde kaşıntı ve iltihaplanma oluşabilir.

Karbonat

Karbonat ciltteki gerginliği azaltır ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu yüzdende cilt bakımı ürünü olarak sıkça tercih edilir. Fakat karbonatın alkali seviyesi cildinizin tahriş olmasına sebep olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.