Evcil Hayvana Sahip Olmanın Faydaları

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Evcil Hayvana Sahip Olmanın Faydaları
Evcil Hayvana Sahip Olmanın Faydaları

Evinizde kuş, balık, kedi, köpek, kaplumbağa gibi evcil hayvanlar besliyor olmanız psikolojik açıdan hayatınıza çok olumlu etkiler sağlar. Peki bu etkiler neler?

1)  Sorumluluk Duygusu

Evinizde evcil hayvan besliyor olmanız ekstra bir sorumluluk duygusu edinmenizi sağlar. Başka bir canlının bakımını üstlenmeniz daha fazla disiplinli bir yaşam sahibi olmanızı sağlar. Sabah akşam yemini vermeniz yada gezmeye çıkarmanız, oyunlar oynamanız, hayvanınızı yada yaşadığı kabın yada ortamın temizliği siz farkında bile olmadan hayatınızda farklı bir disipline ve düzene yol açar.

2)  Mutluluk Duygusu

Hayvanlarınızla oyun oynarken yâda onları severken otomatikman vücudunuz mutluluk hormonu salgılar. Bu sayede stresiniz azalmış olur ve kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Stresin azalmış olması tansiyonunuzun düzene girmesini sağlar ve kalp krizi riskini en aza indirir.

3)  Dostluk Duygusu

Mutlu yada mutsuz olduğunuz anlarda bunu paylaşabileceğiniz sizi rahatlatacak dostlarınızdır evinizde beslediğiniz canlılar. Bu sayede kendinizi asla yalnız hissetmezsiniz.

4)  Duyarlılık Duygusu

Evcil hayvan beslediğinizde çevrenizdeki tüm hayvanlara ve insanlara karşı daha duyarlı hale gelirsiniz. Daha ince düşünen ve daha iyi kalpli bir insana dönüşmeniz için evcil hayvan beslemeniz çok faydalı olacaktır.

5)  Sosyallik

Normalde biraz asosyal bir insansanız eğer hayvan besliyor olmak sizi bir anlamda sosyalleştirecektir. Örneğin her gün köpeğinizi dışarı yürüyüşe çıkardığınızda köpeğinizi sevmek için yanınıza gelen kişilerle kısa sohbetler yapabilir. Yada sizin gibi köpeğini gezdirmeye çıkmış diğer hayvan sahipleri ile sürekli karşılaştığınızda kalıcı arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

6)  Günlük Egzersizler

Evcil hayvanlarınızla oyun oynarken yada onları yürüyüşe çıkardığınızda normalde yapamadığınız günlük spor ve egzersizleri otomatikman havyanınız sayesinde yapmış olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.