Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Güzellik / Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?
Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Toplum içinde eğer ayaklarınız kötü görünürse bu hem utanç vericidir hem de kendinizi kötü hissetmenize sebep olur. Hislerinizin yanı sıra çatlak topuklarınız yüzünden gün içerisinde acı bile duyabilirsiniz. Ayaklardaki problemler çoğunlukla yanlış beslenme ve yanlış ayakkabı giymenin sonucudur. Bunu biri görmese bile sizi sürekli rahatsız eder. O halde böyle acı çekmek ya da ayaklarınızı gizlemek yerine onlara bakım yapmak daha doğru bir tercih sanırım. Üstelik bunu evinizdeki malzemelerle kolayca yapabilirsiniz. Böylece hem sağlıklı hem de harika görünen ayaklara sahip olabilirsiniz.

Ayakların günlük yaşantıda görevi çok büyüktür. Attığınız her adımda ayaklarınızda bulunan kemikler, kaslar, tendonlar ve bağlar çalışmaktadır. O nedenle ayaklarınız sağlığı, genel sağlığınıza bile etki edebilir.

Uygun ayakkabı seçimi

Ayakkabı seçerken ayağınızın yapısına uygun olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Çünkü giydiğiniz ayakkabı ayaklarınıza zarar verirse bu çok can yakıcı olabilir. Çok sıkı ayakkabılar giymek parmaklarınızın şeklini bozabilir. Ayrıca ayaklarınızda ağrı ve yaralanmalara sebep olabilir. Bu nedenle her gün aynı ayakkabıyı giymemelisiniz. Böylece hem ayak kokusunu ve enfeksiyonları hem de ayakkabının yapısından kaynaklanan duruş bozukluklarını önlemiş olursunuz.

Yıkama

Hijyen açısından ayaklarınızı her gün yıkamanız çok önemlidir. Evde ayak bakımı yapmanın ilk adımı budur. Ayaklarınızı sadece duşta ıslatıyor olmanız onları yıkadığınız veya temiz tuttuğunuz anlamına gelmemektedir. Yıkama sırasında her parmağınızı ve parmak aralarını sabunla yıkamak için yeterli zamanı ayırmalısınız. Yıkama sonrasında güzelce kurulamalı ve bir süre çorap giymeden hava almasını sağlamalısınız.

Nemlendirin

Ayaklarınıza nemlendirici sürmeniz kuruma ve çatlamaların oluşmasını önleyecektir. Çünkü kuru ve çatlak ayaklar çok kötü bir görüntüye sebep olurlar. Ayrıca bir takım cilt problemlerini de tetikleyebilir. Nemlendirici sürdükten sonra ayaklarınızdaki ölü deriden kurtulmak için ponza taşı kullanabilirsiniz. Böylece ayaklarınız daha yumuşak bir hale gelir.

Tırnak kesimi

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeniz çok önemlidir. Tırnak kenarlarında batık oluşmaması için tırnaklarınızın kesim şekline çok dikkat etmelisiniz. Ayak tırnaklarınıza oje sürüyorsanız ürünün kaliteli olmasına çok özen göstermelisiniz. Çünkü oje ve asetonlar içerikleri bakımından kaliteli olmadıklarında tırnaklarınızı kurutabilir ve tırnaklarınızın yapısını bozabilir. İçeriğinde alkol olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ayaklarınızın sağlığı açısından halka açık yerlerde çıplak ayakla dolaşmamalısınız. Örneğin; yüzme havuzları veya spor salonlarının soyunma odaları ayaklarınızda mantar enfeksiyonu oluşturabilecek yerlerdir. Bu gibi yerlerde asla ayakkabısız dolaşmamalısınız.

Ayak Bakımı Ve Hijyeni

Birçok insan ayaklarında bir ağrı, kuruluk veya nasır gibi sorunlarla karşılaşmadan ayaklarıyla ilgilenmesi gerektiğinin farkına varmaz. Ama bu sorunlar oluşmadan öncede ayak bakımına önem verirseniz daha sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz.

Ayaklarınızı her gün kontrol ederek kesik, çürük, kabarcık ya da herhangi bir leke oluşup oluşmadığını bilmeniz gerekir. Herhangi bir sorun mevcutsa tedavisi için anlık müdahalede bulunmanız daha doğrudur.

Çoraplarınızı her gün mutlaka değiştirmelisiniz. Ve çoraplarınızın kaliteli bir kumaştan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayak bakım kürleri

Kabartma Tozu

Ilık suyun içerisine 2 yemek kaşığı kabartma tozu ilave edin. Ayaklarınızı yaklaşık yarım saat kadar bu suyun içinde bekletin. Düzenli olarak haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Muz

1 Adet muzu blender ile püre haline getirin. Daha sonra macun haline gelmiş muzu ayaklarınıza sürün. 10 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra ılık su ile ayaklarınızı yıkayın. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Tuz

Ilık suyun içerisine biraz tuz ilave edin. Ayaklarınızı bu tuzlu suda 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra iyice kurulayın ve nemlendirici sürün. Uyurken çorap giyerseniz, çorap ayaklarınızın nemi hapsetmesini sağlayacaktır. Bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı

Bir miktar pamuğu top haline getirip zeytinyağına batırın ve sonrada ayaklarınıza sürün. Sürme işlemini hafifçe masaj yapar şekilde yapın. Daha sonra çorap giyerek cildinizin yağı emmesini sağlayın. 1 saat kadar bu şekilde beklettikten sonra izin verin ayaklarınızı durulayın. Yada gece boyu bu şekilde bekletip sabahta durulayabilirsiniz. Böylece daha çok fayda sağlar.

Sirke

Ilık suyun içerisine bir miktar elma sirkesi ekleyin. Ayaklarınızı bu sirkeli suda bir süre bekletin. Sonrasında durulayıp kurulama işlemini yapabilirsiniz.
Haftada 3 kez bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Nane Yağı

Yatmadan önce çatlamış topuklarınıza nane yağı sürebilirsiniz. Nane yağı antiseptik özelliği sayesinde hem mikropları ve bakterileri öldürür hem de enfeksiyon kapmanızı önler. Nane yağı aynı zamanda ayaklarınızdaki ağrıyı da alır ve daha rahat uyumanızı

Bal

Bir bardak ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı bal ilave edin. Daha sonra ayaklarınızı bu ballı suya batırın ve 15 dakika kadar bekletin. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Ayaklarınızı Kuru Tutun

Ayaklarınızın terliyor olması kötü kokular oluşmasına sebep olabilir. Buda ayaklarınızın uzun süre hava almamasından kaynaklanır. Talk pudrası kullanırsanız ayaklarınız kuru kalacaktır. Bu sayede de terleyip kötü kokmayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.