Evde Kolay Şekilde Vücut Direncini Artırmanın Yolları

Anasayfa / Sağlık / Evde Kolay Şekilde Vücut Direncini Artırmanın Yolları
Evde Kolay Şekilde Vücut Direncini Artırmanın Yolları

Soğuk havalarda vücudumuz hastalıklara daha açıktır. Ve bağışıklık sistemimiz dış etkenlerden daha fazla etkilenmekte. Solunum yolu enfeksiyonları bu hastalıkların en başında gelmekte. Vücut direncimiz ne kadar güçsüzleşirse o kadar çabuk hastalanabiliriz. Peki bunu önlemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Beslenme sadece karın doyurmak yada yemekten zevk aldığımız besinleri tüketmek olmamalı. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, karbonhidrat, protein, mineral ve yağ oranlarını öğrenip bilinçli olarak beslenmek zorundayız.

Sürekli aynı besin grupları ile beslenmek yada baz besin gruplarını hiç yememek sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple her besinden ihtiyacımız olan doğrultuda yemeliyiz. Ve zararlı yiyeceklerden uzak durmalıyız.

Sıvı Tüketimi

Kışın çok fazla susuzluk hissetmeyebiliriz. Ama bu vücudumuzun suya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Günlük vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oranda su tüketmediğiniz zaman enfeksiyonlara bile sebebiyet verebilir.

Ortalama 1,5-2 litre kadar su tüketmemiz gerekmekte. Gün içerisinde içilen çay, kahve ya da gazlı içecekler sıvı yerine geçememektedir. Çünkü bu içecekler vücuda faydadan çok zarar sağlamaktadır. Sıvı ihtiyacını mümkün olduğunca su, bitki çayı, taze sıkılmış meyve suları ile karşılamalıyız.

Düzenli Uyku

Düzenli ve yeterli uyuyamamak bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyen nedenlerin başında yer almaktadır. Çünkü bağışıklığımız zayıfladığında enfeksiyonlara yakalanmamızda kolaylaşır. Eğer düzenli periyotlarda uyursak bu daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanızı sağlar.

Sigarayı Bırakın

Sigara kullanan kişilerde solunum yolları enfeksiyonuna yakalanma oranı daha yüksektir. Her açıdan sağlığa zararlı olan bu maddeyi kullanmayı bırakmalısınız.

Stresten Uzak Durun

Çok fazla stresli ortamlarda bulunan kişilerde bağışıklık sistemi oldukça zayıflamakta. Bunu önlemek için içinde bulunduğunuz durumla baş edebilmenin yöntemlerini bulup stres oranını en aza indirmeniz gerekmekte.

Bu durum kişilere göre farklılık gösterebileceği için belli başlı bir yöntem öneremiyoruz. Ama herkesin stresle baş edebilme adına kendince yöntemleri çok farklı olabiliyor. Eğer bireysel olarak bu durumla baş edemiyorsanız da psikologlardan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Mevsim Şartlarına Uygun Giyinmek

Mevsim geçişlerine uygun kıyafetleri doğru tercih etmeniz vücudunuzda ısı değişimlerine karşı önlem oluşturmakta.

Hijyene Dikkat

Mümkün olduğunca hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda yakın temaslardan kaçınmalıyız. Öksürük ve hapşuruk ile yayılan mikroplardan uzak durmak için kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca sık sık eliniz ve yüzünüze yıkayıp salgınlara karşı önlem almalısınız.

Düzenli Egzersiz

Vücut direncini arttırmanın yollarından biride spordur. Düzenli ve dengeli şekilde yapılan spor ve egzersizlerde hatalıklara yakalanmamanız için vücut direncinizi güçlendirir. Yapılan egzersizler yaşınıza ve sağlığınıza da uygun hareketlerden oluşmalı. Belli bir yaşın üzerinde olan kişiler yapacağı hareketler konusunda hekim önerilerine uymalı.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.