Evde Nasır Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Anasayfa / Sağlık / Evde Nasır Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Evde Nasır Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Nasır bir deri sertleşmesi sorunudur. Derinin kendini savunmak için deri katmanlarını arttırması sonucu oluşur. Vücudun fazla basınç yapılan noktalarında meydana gelir. Genellikle ayağın alt tabanında ya da eklem bölgelerinde görülür

Nasırlar ilk başta deri sertleşmesi şeklinde görülür. Deri katmanlarını arttırarak bir uyarı verir. Eğer önlem alınmazsa derideki bu kalınlaşan tabaka nasıra dönüşür.

Nasır Niye Olur?

Nasır oluşmasının sebebi genellikle ayakkabı yapısı ya da yanlış basıştan kaynaklıdır. Baskı ve sürtünme sonucunda bir süre sonra nasır oluşmaya başlar.

Dar kalıplı bir ayakkabı içerisine ayağınız rahat hareket edemeyip sürekli sürtüneceği için bu bölgelerde sertleşmeler olur. Ya da ayakkabı modelinden kaynaklı ayak iskeleti sağlıklı bir duruş sağlayamadığı için belirli eklemlerin üzerinde fazladan basınç oluşur. Oluşan basınç nedeniyle o bölgelerde kalınlaşma başlar.

Derinin bu şekilde kalınlaşması aslında vücudumuzun savunma sisteminden kaynaklanmaktadır. Deri aşırı baskı ve sürtünme ile karşılaşınca katmanlarını arttırıp bunun farkına varmamız için bir uyarıda bulunur. Eğer bu uyarıyı dikkate almazsak kalınlaşmanın olduğu bölgenin iç kısımlarında ölü doku hücreleri çok hızlı bir şekilde büyür ve nasır oluşur.

Oluşan nasır hücrelerini artırmaya devam ederek daha fazla kalınlaşır. Buda ağrılı ve can yakıcı bir duruma yol açar.

Nasır Oluşumunu Nasıl önleriz?

Nasır oluşumunu önlemek için ilk önce buna sebep olan yapıda ayakkabıları giymekten vazgeçmelisiniz. Daha sonra eğer ayak anatomisinde bir basış bozukluğu söz konusu ise onun düzeltilmesini sağlamalısınız.

Ayakkabı içerisinde tabanlık ya da ayak içi aparatları kullanmak nasır oluşumunu önleme konusunda fayda sağlayacaktır. Bu aparatlar baskı oluşumunu engelleyerek nasır oluşmasını önleyecektir.
Nasır oluşumuna sebep olan diğer etken ise ayağın nemlenmesidir. Ayak tabanında yağ bezleri bulunmamaktadır. Bu yüzdende kuruma, çatlama ve sertleşme için çok uygun bir yapıdadır. Nasır oluşumunu engellemek için ayağınızın nem seviyesini korumalısınız. Bunun için nemlendirici kremlerden faydalanabilirsiniz.

Nasır eğer evde tedavi edilemeyecek derecede kalınlaşmış ise mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Çünkü evde nasırı kesmeye çalışmak doğru bir yöntem değildir.

Evde Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Piyasada satılan nasır asitleri veya nasır bantları nasır tedavisi için uygun bir yöntem değildir. Bu ayaklarda çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Özelliklede diyabet problemi olanlarda çok tehlikelidir.
Nasır tedavisinde en doğru teknik nasırlı bölgeyi yumuşatmaktır. Bunun için yumuşatıcı kremler kullanabilirsiniz. Bir süre sonra sertleşen deri yumuşayıp kolayca temizlenebilir hale gelecektir.

Ayakkabı içerisine silikon tabanlıklar ya da parmak aparatları kullanmanız nasırın yeniden oluşmasını önleyecektir.

Ayrıca ayak bakımınıza özen göstermeniz derinizin nasırlaşmasını önleyecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.