Evde Saç Boyama Yöntemleri Nelerdir?

Anasayfa / Güzellik / Evde Saç Boyama Yöntemleri Nelerdir?
Evde Saç Boyama Yöntemleri Nelerdir?

Parlak ve canlı renk saçlara sahip olmak hepimizin hayalidir. Bunun içinde saçlarımıza daha fazla bakım uygulamalı ve özen göstermeliyiz. Bakım konusu tabi ki yaz ve kış olarak aynen giysilerimizde olduğu gibi farklılık göstermektedir. Örneğin saç renginde bile yazın daha açık tonları tercih ederken kışın daha koyu tonlara yöneliriz.

Saçlarımızı boyatmak hoşumuza gider fakat kuaförde saatlerce vakit geçirmekten hem hoşlanmayız hem de çoğu zaman ona ayıracak vaktimiz olmaz. Bu nedenle de saç bakımını çoğu zaman ihmal etmemize ve ertelememize neden olur. Bu yüzden eğer saçlarınızı evde kendiniz boyarsanız bu zaman kaybından kurtulmuş olursunuz. Hem de bütçeniz o kadarda sarsılmamış olur.

Tabi evde saç boyamanın da bazı kuralları ve yöntemleri var. Eğer buna uygun boyama yapmazsanız saçınızı yıpratabilir yada en kötüsü yakabilirsiniz. O yüzden kullanılacak boyanın markası, rengi ve kullanım şekli çok önemli detaylardır.

Peki bu kurallar neler?

Saçınızı boyama işlemine başlamadan önce tüm malzemelerinizi boya yapacağınız alana hazırlamalısınız. İhtiyacınız olabilecek her şey elinizin altında hazır bulunmalı.


*Daha önce bu markayı ve rengi kullanmadıysanız mutlaka cildinizde alerjiye yol açar mı diye hazırlamış olduğunuz boyadan bileğinize çok az sürüp 10 dakika bekleyip kızarıklık oluşacak mı diye kontrol etmelisiniz. Eğer bir problem oluşmadıysa boyama işlemine gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz.

*Boyanın yüzünüze kulağınıza bulaşmaması için mutlaka krem yada vazelin gibi ürünler sürmelisiniz. Ve ellerinize eldiven şart. Ki genelde almış olduğunuz boya kutusunun içinden çıkar.

*Boyayı kaba sıkıp oksidanı eklemeden önce iyice ezmelisiniz topak topak kalmaması için. Ezme işleminden sonra oksidanı ekleyip iki maddeyi iyice karıştırmalısınız.

*Eğer sadece dip boyası yapılacaksa saçın sadece uzayan ve ren farkına yol açan dip kısımlarına sürülmelidir. Bunu yaparken saçı ikiye ayırıp orta kısımdan başlayıp daha sonra kat kat saçı basamak basamak kaldırıp uygulamaya devam edilmelidir.


*Eğer saçlarınızı açık bir tona çevirecekseniz önce uç kısımlara sonra koyu olan yerlere sürmelisiniz.

*Boyama işlemi sona erip de yıkamaya geçtiğinizde kafanızı öne eğip yıkarsanız daha canlı ve parlak bir renk elde edersiniz.

*Dip boyası için bekleme süresi 35-40 dakika arasıdır. Renk değişimlerinde ise 45 dakika gibi bir süre gerekmektedir. Ama yine de almış olduğunuz boyanın içinden çıkan kullanma kılavuzunda yazan süreyi dikkate almanızda yarar var. Her markada bu durum farklılık gösterebileceği için riske atmamakta yarar var.

*Boyama ve yıkama işleminden sonra saç bakım ürünlerini saçınıza uygulamanız saçınızı daha canlı ve sağlıklı olmasına fayda sağlar. Genellikle boya kutularının içinden boya sonrası kullanabilmeniz için bakım kremleri çıkmaktadır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.