Evde Spor Yapabilmek İçin Önce Motivasyon Kazanın

Anasayfa / Sağlık / Evde Spor Yapabilmek İçin Önce Motivasyon Kazanın
Evde Spor Yapabilmek İçin Önce Motivasyon Kazanın

Bağışıklığınızı güçlendirmenin ve kilo kontrolünü sağlayabilmenin en etkili yöntemlerden biri spor yapmaktır. Çünkü hareketsiz kalarak geçirilen süreç beden ve ruh sağlığınızı kötü yönde etkilemektedir. O nedenle daha dinç, güçlü ve sağlıklı olabilmek için spor yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Ancak bu alışkanlığı edinmek birçoğumuz için o kadar da kolay olmayabiliyor. Spor yapmak istiyoruz ama kendimizi bunu yapabilmek için yeterince zinde hissetmeyebiliyoruz. Yada birkaç gün yaptıktan sonra gerisi gelmiyor. Çünkü bu konuda gerekli motivasyona sahip olmuyoruzdur. Spor yapabilmek için önceliğimiz bu konuda yeterince motivasyon sahibi olabilmemizdir.

Peki, bu motivasyonu nasıl sağlarız?

Spor Salonuna Gitmeniz Şart Değil

Spor yapabilmek için illaki spor salonuna gitmeniz ya da spor yapabileceğiniz bir mekanda olmanız şart değil hatta evde spor yapıyor olmak spor salonuna gitmekten daha bile kolaydır. Üstelik evde tek başına spor yaptığından dolayı diğer insanlarla temasın olmaz ve bu sayede daha sağlıklı zaman geçirebilirsin.

Spor sayesinde gün boyu yaşadığın stresi bedeninden uzaklaştırabilirsiniz. Böylece bağışıklığınızda daha fazla güçlenmiş olur. Evde spor yapabilmek için spor aletleri de şart değil. Aletsiz yapılan spor programlarını seçerek de bunu yapabilmeniz mümkün.

Kendinizi Motive Etmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler:

Vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulmanın tam zamanı olduğu fikrini öncelikle benimsemekle işe başlayabilirsiniz. Daha sonra, yarın, bir gün, hafta başı, aybaşı gibi zaman dilimlerini unutun. Spora başlamak için en doğru zaman bugündür. Kendinize kilo hedefi belirleyip sağlıklı bir diyetin yanına sporu da ekleyerek bunu daha kolay bir şekilde başarabilirsiniz. Yada zaten ideal kilonuzdaysanız bunu korumak için spor yapmak çok doğru bir tercihtir. İstediğiniz fiziğe sahip olduğunuzda ne kadar mutlu olacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

• Spor yaparken terliyor olmak vücudunuz için bir ilaç niteliğindedir. Çünkü terleme esnasında kas dokularında ve bedeninizde biriken toksinler vücuttan dışarı atılmış olur. Buda daha sağlıklı olabilmenizi sağlar.

• Spor sayesinde daha fazla kas kütlesine sahip olabilirsiniz. Böylece vücudunuz daha dinç ve sağlıklı olur. Ayrıca bu sayede vücudunuzdaki ağrılardan da kurtulabilirsin.

• Spor yaparak zihninizi ve hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Böylece unutkanlık, zihin bulanıklığı ve dalgınlık gibi ufak hafıza problemlerine çözüm bulmuş olursunuz.

• Spor sayesinde yaratıcılık gücünüzde olumlu yönde etkilenir. Böylece iş hayatınızda ya da okulda daha fazla performans gösterebilirsiniz.

• Spor salonunda bazı hareketleri yaparken rahat olamayabilirsiniz. Ama ev ortamında bu egzersizleri rahatlıkla, kimseden çekinmeden yapabilirsin.

Saydığımız tüm bu sebepler spor yapmanız için birer motivasyon kaynağıdır. Bunları göz önünde bulundurup en kısa sürede spor yapmaya başlamanızda fayda var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.