Evde Yetiştirebileceğiniz Sebzeler

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Evde Yetiştirebileceğiniz Sebzeler
Evde Yetiştirebileceğiniz Sebzeler

Sağlıklı bir yaşam için hepimiz yediklerimizin organik olmasını isteriz ama maalesef marketten veya pazardan satın aldıklarımız konusunda tam bir güven duygusu oluşması mümkün olmuyor. Zaten tarladan ya da bahçeden aynı sebzeyi toplayıp yeme imkanına sahip olmuş biri marketten satın aldığıyla aynı lezzette olmadığının ayrımını çok rahat bir şekilde yapabilir.

Peki, şehir hayatında da sebze yetiştirmenin ve küçük bir bahçeye sahip olabilmenin mümkün olabileceğini söylesek? Kendi ellerinizle yetiştirdiğiniz ve dalından koparıp yiyebileceğiniz sebzelerinizin olmasını istemez misiniz?

Balkonda veya cam kenarında yetiştirilebilecek sebzeler

Domates

Saksıda verimli bir şekilde yetişebilecek bir sebzedir. Günde 5-6 saat bol güneş ışığı alması domates için en önemli ihtiyaçtır. Domates ekerken önce çekirdekleri bir bardak suyun içerisinde 1 gün kadar bekletip çimlenmesini sağlamanız gerekir. Daha sonra çekirdeklerinizi saksıya ekebilirsiniz. Geniş bir saksı kullanmanız gelişimi açısından fayda sağlayacaktır. Hatta domatesin yanına bir miktarda fesleğen ekmeniz domatesin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Fesleğen kalıntılarından doğal bir gübre oluşur ve bu gübre ile yetişen domatese ayrı bir lezzet katar.


Salatalık

Salatalıklar düzenli sulanma ihtiyacı duyan sebzelerdir. Orta boyutlarda bir saksı yeterli olacaktır. Ekmeden önce nemli bir bezin ya da suyun içerisinde çimlendirmeniz gerekmektedir. Ekildikten 2-3 ay sonra salatalıklar çıkmaya başlayacaktır. Bol güneş ve bol sulanmaya ihtiyaçları vardır.

Kabak

Yetiştirilmesi en kolay sebzelerden biridir. Ilık havaları seven bir sebze olduğu için kış bitiminde havalar ısınmaya başladığı dönemde ekilmelidir. Saksıya ekerken aralarında boşluklar bırakılmalıdır. Ve saksınız mümkün olduğunca geniş olmalıdır. 50-60 gün içerisinde olgunlaşıp yenilebilecek aşamaya gelebilir.

Yeşil soğan

Kuru soğanlarınız çimlenmeye başladığında onları yeşil soğan yetiştirmek için kullanabilirsiniz. Yeşil soğan 10-15 gün içerisinde çok hızlı yetişen bir sebzedir. Sularken sprey şişeler kullanmanız daha iyi olacaktır. Toprağının sürekli nemli kalmasını sağlamalısınız fakat çürümesine neden olacak kadar da çok su vermemelisiniz.

Marul

Marulda ılık havaları seven bir sebzedir. Çok sıcak olmayan ama yine de güneş alabilen bir ortama da yetiştirilebilir. Düzenli sulama yapılması gerekir. Ve kısa sürede yetişir. 40-75 gün arasında yetişir. Eğer 15 gün ara ile yeni tohum ekerseniz sürekli taze marul yiyebilme imkanınız olur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.