Evdeki İş Yükünü Hafifletme Yöntemleri

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Evdeki İş Yükünü Hafifletme Yöntemleri
Evdeki İş Yükünü Hafifletme Yöntemleri

Ev işleri konusunda bazı alışkanlık edinmeniz zamandan tasarruf etmenizi ve daha az yorulmanızı sağlayacaktır.

Peki, bu alışkanlıklar neler?

Bunu yapabilmek için örneğin bir sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra lavaboyu temizleyip aynanın tozunu alabilirsiniz. Diğer bir gün banyo dolabını ve klozeti temizleyebilirsiniz. Bu şekilde belki banyonun tamamı temizlenmiş olmaz ama ilk etapta göze çarpan kısımları temizlenmiş olur. Üstelik bunu yorulmadan yapmış olursunuz. Banyoda olduğunuz o kısa süreyi en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz. Bunları yapmak için detaylı temizliği beklerseniz hem daha fazla kirlenecek hem de daha fazla yorulacaksınız. Bu şekilde iş yükünüz hafifler ve her daim temiz görünür.

Yada çamaşır makinanızın işlemi bitirmesine 5 dakika kalmış olsun. Bu süreçte yeniden salona gidip oturup, 5 dakika sonra kalkıp yeniden makinanın yanına gelmektense bu süreci banyodaki diğer işleri yaparak değerlendirebilirsiniz.

Mutfakta yemek yaparken bile bazı süreçleri etrafı toparlayıp temizlemekle değerlendirebilirsiniz. Örneğin; soğan kavururken ya da suyun kaynamasını beklerken bir yandan dağılan çekmecenizi düzeltebilir ya da rafınızı silebilirsiniz. Bu gibi bekleme süreleri size başka işler yapmanız konusundan vakit kazandıracaktır.

Birçoğunuz ütü yapmaktan hoşlanmaz ve ev işleri konusunda en çok ütü yapmakta zorlanabilirsiniz. Bunun için ütü işini günün ilk işi olarak yaparsanız üzerinizdeki yükten bir an önce kurtulmuş olursunuz. Çünkü gün içinde başka işler yaparken yorulunca zaten sevmediğiniz ütü işini yapmak daha da zor gelecektir.

“Asla elin boş gitme” kuralı ile işlerini kolaylaştırman mümkün. Örneğin; mutfağa gitmeniz gerekiyorsa, daha önceden getirdiğiniz ve boş olan fincanı alıp götürebilirsiniz. Mutfakta iken başka bir odaya ait bir eşya orda bulunuyorsa, onu alıp yerine götürebilirsiniz. Böylece sırf o eşya için tekrar mutfağa gitmenize gerek kalmaz. Zamandan kazanmış olursunuz.

Gece uyumadan önce sadece 10 dakikanızı ayırıp evdeki dağınıklıkları toparlayabilirsiniz. Böylece sabah uyandığınızda dağınık bir evle karşılaşmamış olursunuz. Ayrıca evinizi temiz ve düzenli görmek güne motive bir şekilde başlamanızı sağlar.

İşlerinizin daha kısa sürede bitmesini sağlayacak en önemli püf noktalarından biride; evde az eşya ve az aksesuar kullanmanızdır. Böylece çok fazla dağınıklık söz konusu olmaz ve eviniz daha düzenli görünür. Ayrıca temizlik yaparken karmaşa olmayacağı için daha kısa sürede işiniz bitmiş olur.

İşlerinizi yaparken erteleme yoluna gitmeyin. Eviniz zaten kirlenmiş olabilir ama “nasılsa kirli her yer, buda kirlensin boş ver, hepsini bir temizlerim” dememeli ve gün içerisinde yapabildiğiniz ölçüde temizlik yapmalısınız. Bu sayede işleriniz daha kolay hale gelecektir.

Kıyafetlerinizi ortalıkta bırakmak da evin dağınık görünmesine sebep olan şeylerden biridir. Üzerinizden çıkardığınız kıyafeti 1 saat sonra bile tekrar giyecek olsanız yatağın üzerinde bırakmayın ve yerine kaldırın. Yada kirli ise daha sonra kirli sepetine koymak için bekletmeyin. Anında yapın. Bu alışkanlığı edindiğinizde yatağınızda dağınık bir görüntü oluşmayacaktır.

Gün içerisindeki işlerinizi önem sırasında göre planlayın. Hangisi daha önemli ve acilse onu yapın. Örneğin; akşam için yemeğiniz yoksa sizin o sırada gardırobu düzenlemeye kalkmanız doğru bir sıralama değildir. İşlerinizi acil- önemli- bekleyebilir diye gruplara ayırın. Böylece daha verimli bir gün geçirmiş olursunuz.

Çalışan ya da ev hanımı hiç fark etmez “Evin işi bitmiyor” cümlesi hepimizin dilindedir. Bunun nedeni ise evde iş konusunda bazı püf noktalarını bilmiyor oluşumuzdur. Birtakım alışkanlık edinmeniz emin olun hayatı sizin için kolaylaştıracaktır.

Evdeki eşyaların mutlaka bir düzeni ve her eşyanın kendine ait bir yeri olmalı. Ve bu eşyalar hiçbir şekilde kendi yeri dışında bir yerde bekletilmemelidir. “Daha sonra koyarım dursun şimdi” gibi alışkanlıkları terk edin. İşiniz bitince her eşyayı kendi yerine geri koyun. Böylece evde gereksiz dağınıklık olmaz.

Eve yeni bir eşya aldığınızda buna karşılık başka bir eşyayı evden çıkarın. Örneğin; yeni bir kıyafet aldığınızda buna karşılık dolabınızdaki en eski ya da hiç giymediğiniz bir parçayı kaldırın. Atılması gerekiyorsa atın ya da bir başkasına verin. Böylece gereksiz kalabalık olmamış olur. Yeni bir bardak takımı almışsanız, yıkanmaktan üzerinde çizikler oluşmuş ve matlaşmış olan eski bardak takımınızı atın.

Eğer atmanızı gerektirecek bir eşyaya sahip değilseniz yeni bir eşya almanızı gerektirecek bir durumda yoktur. Boş yere alışveriş yapıp para harcamanızın lüzumu da yok.

Evde işinize yaramayan ya da uzun süredir hiç kullanmadığınız bir eşyayı daha fazla tutmayın. Gereksiz eşyaları ne kadar azaltırsanız eviniz daha düzenli görünür ve temizliği kolaylaştırır.

Evdeki düzen sağladıktan sonra keyfiniz çıkarmak için daha fazla zamanınız kaldığını göreceksiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.