Evdeyken Bile Formda Kalabilmenin Yolları

Anasayfa / Güzellik / Evdeyken Bile Formda Kalabilmenin Yolları
Evdeyken Bile Formda Kalabilmenin Yolları

Pandemi nedeni ile evde daha fazla vakit geçirmeye başladık. Özellikle evden çalışmak zorunda kalanlar için kilo sorunu daha çok ortaya çıkmaya başladı. Ama formunuzu koruyup fit kalabilmek için illaki evden çıkmanız gerekmiyor. Evdeyken de formunuzu koruyabilmeniz mümkün.

Evde geçirilen süreçte formunu koruyabilmek herkes için daha zor. Sıkıldıkça yemek yiyebilme imkanı, hareketsiz bir yaşantı kilo almanıza neden oluyor. Ama bazı ev aktiviteleri ve egzersizleri ile bünyenize uygun beslenme şekli gibi yöntemlerle evde geçirilen süreçte de formunuzu korumayı başarabilirsiniz.

Yemek yeme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirin

Evde çok uzun süre kalmak ve her fırsatta buzdolabına ulaşabiliyor olmanız yeme alışkanlıklarınızı biraz olumsuz etkilemiş olabilir. Evde kaldığınız süreçte normale oranla daha az hareket halinde olduğunuz için beslenme şeklinizde normale oranla daha düşük kalorilerde olmalıdır. Aksi halde alınan kalorileri yakma şansınız olmadığı için kalıcı hale gelecektirler. Yediğiniz besinlerin kalorisi önemli olduğu kadar kaliteli olmaları da önemlidir. Kaliteden kastımız, cips, şekerli içecekler, tatlı, alkol gibi sağlığa zararsız şeylerden uzak durmanızdır.

Fiziksel aktivitelere yönelin

Günlük rutin aktiviteleriniz de en az spor egzersizleri kadar vücudunuza etki eder. Gün içerisinde merdiven çıkmak, ortalığı toparlamak, yemek pişirmek, çocuklarınızla oyun oynamak gibi hareketlerde fiziksel olarak çok önemlidir. Bu farkında bile olmadığınız küçük aktiviteler gün içerisinde 2000 kaloriye kadar yakmanızı bile sağlayabilir.

Su içmenizi hatırlatan uygulamalar gibi hareket etmeyi hatırlatıcı telefon uygulamaları da mevcut. Bunlardan faydalanabilirsiniz. Hatta bazı akıllı saatlerde uzun süre hareketsiz kaldığınızda sizi uyaran bir özellik bile var. Bu gibi teknolojik özelliklerden yardım alabilirsiniz. Hem formda kalmak hem de stresinizi azaltmak için belirli aralıklarla evin içinde yürüyüş yapmanız yada yaptığınız işe ara verip dinlenmeniz çok önemlidir.

Düzenli uyku

Evde olmanızın uyku alışkanlıklarınızı bozmasına izin vermeyin. Çünkü uyku hem fiziksel hem de zihinsel sağlımızı açısından önemli rol oynar. Kaliteli bir uyku hormonal dengenizdin de düzenli olmasını sağlar. Günde en az 7-8 saat uykuya ihtiyacınız vardır. Uyku eksikliği yüksek tansiyon, kalp böbrek ve obezite gibi hastalıklara da sebebiyet verebilir.

Yürüyüş yapın

Sağlıklı bir yaşam için günde 10.000 adım atıyor olmanız çok önemli. Evde kalırken bu sayıya ulaşmak biraz zor olabilir ama imkansız değil. Örneğin odalar arasında gidip gelirken olması gerekenden birkaç adım daha fazla atabilirsiniz. Tuvalete yada mutfağa giderken adımlarınızı çok azda olsa fazlalaştırmanız büyük avantaj sağlayacaktır. Eğer vaktiniz varsa gün içerisinde yürüyüşe çıkmanız çok iyi olur. Günlük adım miktarınız ölçen uygulamalar ile adım sayınızı takip edebilir. Hedefinize ulaşıncaya dek yürümeye devam edebilirisiniz. Eğer dışarı çıkma vaktiniz yoksa bunu koridorda yada odanın içerisinde yürüyerek de telafi edebilirsiniz.

Vücut ağırlıkları ile egzersizler

Egzersiz yapmak için illaki bir koça ihtiyacınız yok. Bunu evde kendi başınıza yapmanızda mümkün.

Yalnız bunu yaparken önce ısınma hareketleri ile başlamalısınız çünkü gereksiz sakatlıklara yol açabilirsiniz. Squat, şınav, plank ve dağ tırmanışı gibi egzersizleri evde kolayca yapabilirsiniz. Her gün en az 5 çeşit egzersizi yapmanız bile vücudunuzun formda kalması açısından çok faydalıdır.

Evde egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Spora başlarken mutlaka germe hareketleri ile başlamalısınız. Bu vücudunuzun ısınmasını sağlar ve vücudu spora hazırlamış olur.

Evde koşu bandı ile yürüyüş yapıyorsanız seviye limitinin çok yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz. Koşu bandına eğin özelliği eklerseniz bu dizlerinize çok fazla yük bindirir ve ciddi bir risktir. Diz kaslarının zarar görmesine sebep olabilir.

Vücudunuzu çok zorlayıcı hareketlerden uzak durmalısınız. Yapılan egzersizin süresi 30-40 dakikayı aşmamalıdır.

Spor yaparken mutlaka ayağınıza uygun bir ayakkabı giyin. Ergonomik açıdan ayağınızı rahatsız eden bir ayakkabı ile spor yapmak çok sağlıksızdır.

Vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacak besinler tüketin. Bu hastalıklardan korunmak için bağışıklığınızı güçlendireceği gibi sağlıklı spor yapabilmeniz içinde fayda sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.