Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular
Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Evlenmeyi mi planlıyor ya da evlenme aşamasında olabilirisiniz. Peki, bu hayatınızla ilgili çok önemli kararı vermeden önce gerçekten iyi düşündünüz mü? Yada kendinize sormanız gereken bazı önemli soruları cevapladınız mı?

İşte bu hayatınızı değiştirecek olan evlilik yoluna girmeden önce düşünmeniz gerekenler:

Partnerinizi sadece fiziksel olarak mı yoksa duygusal olarak da çekici buluyor musunuz?

Biri ile evlenmeye karar vermek için sadece fiziksel görünüm yeterli değildir. Fiziksel görünüm tabi ki ilk etapta önemlidir ancak uzun vadede ilişkiyi sürdürebilmek için yeterli olmayacaktır. Bunun için karşınızdaki ile aranızda daha derin paylaşımlar olması şarttır. Aranızda sadece fiziksel bir çekim var diye biri ile evlenmek doğru değildir. Zaman içerisinde bu fiziksel çekimi kaybederseniz ortada bağlılığınızı gerektirecek bir şey kalmaz.

Hayatınızın geri kalanını onunla geçirmek istediğinize emin misiniz?

Bu verilmesi gereken oldukça zor bir karardır. Hayatınız boyunca bağlılık için birine söz verebileceğiniz konusunda kendinizi hazır hissetmelisiniz. Hem birey olarak siz hem de ilişkiniz zaman içerisinde değişimlere uğrayacaktır. Hiç bir şey ya da hiç kimse aynı kalmayacaktır. Birlikte bu değişimlere tanık olmaya, birlikte büyümeye ve yaşlanmaya gerçekten hazır mısınız?

Tartışmalarınızı sağlıklı bir şekilde çözebiliyor musunuz?

İlişkinizde her zaman bir taraf diğerine karşı baskın çıkmaya mı çalışıyor? Yada aranızdaki tartışmalar için çözüm yolu bulmak çok zor bir süreç mi oluyor? Unutmayın ki evlendikten sonra ikinizin de sorumlulukları artacak ve buda daha çok tartışma ve kavgaya yol açabilir. Ancak önemli olan bu gibi aranızdaki fikir ayrılıklarını saygılı bir şekilde anlaşarak çözebilmeli hatta gerektiğinde fedakarlık yapabilmelisiniz.

Sadık ve güvenilir olabilecek misiniz?

Bu soru aslında sizin hayatınızın geri kalanını bu insana adamak isteyip istemediğinizle alakalıdır. Yani partnerinize sadık olamayacaksanız, niye evlenmek isteyesiniz ki? Sadakat söz konusu olmayacaksa evlenmenin bir anlamı yoktur. Sadece gelip geçici ilişkiler yaşamaya devam edebilirsiniz.

Aynı inançları paylaşıyor musunuz?

Aynı inançlara sahip olmak başarılı evliliğin yapı taşlarından biridir. Çiftler bu şekilde birlikte gelişmeye ve birbirlerine yardımcı olmaya daha meyilli olabilirler. Farklı inançlara sahip çiftlerde duygu ve düşünceler konusunda sürekli bir çatışma hali söz konusu olacağı için çok kolay bir ilişki söz konusu olmayabilir.

Onun için doğru insan olduğunuza inanıyor musunuz?

Onun sizin için doğru insan olmasının yanı sıra siz onun için doğru insan mısınız buda çok önemlidir. Eğer müstakbel eşinizin bir eşte aradığı özellikleri karşılamıyorsanız, evlilik kararınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Çünkü sizi olduğunuz gibi kabul eden ve evlendikten sonra değişmenizi beklemeyen birisi ile birlikte olmanız gerekir. Onun kriterlerine uymadığınız takdirde sizi değişime zorlayabilir ve buda ilişkide yıpratıcı olabilir.

Ortak zevklere ya da fikirlere sahip misiniz?

Partnerinizle ortak zevklere sahip olmakta bir ilişkide olması gereken önemli şeylerden biridir. Örneğin siz seyahat etmekten nefret ediyorsanız partnerinizin en büyük zevki seyahat etmek olduğunda çok da normal bir ilişki yaşanmayacaktır. Birlikte vakit geçirmekten keyif alamaz hale geleceksinizdir. O sizi zorla bir seyahate götürmek isteyecek ya da o çok istediği yere sırf siz istemiyorsunuz diye gidememiş olacak. Her iki durumda da mutsuz olacaksınızdır.

İkiniz de çocuk sahibi olmak istiyor musunuz?

Bu konu evlenmeden önce partnerinizle kesinlikle konuşmanız gereken bir konudur. Bir tarafın çocuk isteyip, diğerinin istememesi gibi durumlarda evlilik fikri yeniden düşünülmelidir.

Ailesini kabul etmeye hazır mısınız?

Evlilik sadece sevgilinizle değil, ailesi ile de yapılır. Biranda hiç tanımadığınız insanlar akrabanız oluverir. Onlarla bir arada bulunmanız gereken birçok doğum günü, düğün, tatil gibi ortamlar olacaktır. Hatta bazı durumlarda finansal açıdan onlara destek olmanız bile gerekebilir. Bunu yapmaya gerçekten hazır mısınız? Yoksa bu durumun düşüncesi bile sizin için bir eziyet mi?

Maddi konuları konuşabiliyor musunuz?

Boşanma sebeplerinin en yaygın nedeni maddi problemlerdir. Bu nedenle, evlenmeden önce maddi konularda partnerinizle konuşup bu konudaki fikirlerinizin uyuştuğundan emin olmalısınız. Yada maddi açıdan bu ilişkiden beklentilerinizi netleştirip ona göre değerlendirmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.