Evlilik Öncesi Tanışma Süreci Ne Kadar Olmalı?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Evlilik Öncesi Tanışma Süreci Ne Kadar Olmalı?
Evlilik Öncesi Tanışma Süreci Ne Kadar Olmalı?

İlişkilerin evlilik kararı ile sonuçlanması ve bu süreç her çifte göre değişebilir. Yaşınız, yaşam koşullarınız, hedefleriniz ve en önemlisi de ilişkinizin durumu bu sürecin değişkenlik göstermesine sebep olan başlıca etkenlerdir.

Ancak yine de uzmanlar evlilik konusunda doğru karar alabilmek için 12-18 ay gibi bir zaman dilimine ihtiyacınız olduğu görüşündeler. Daha öncesinde alınan evlilik kararı yanlış hareket etmenizi sağlayabilir. Hayatınızın geri kalanını tümüyle etkileyecek bu büyük kararı vermeden önce ilişkinizi tüm yönleri ile değerlendirmeli ve emin olmalısınız. Ve bunu yapabilmek için de belirli bir süreye ihtiyacınız vardır.

Kariyer konusunda ne planlıyorum?

Evlendiğinizde hayatınızın sonuna kadar yanınızda olmasını istediğiniz kişinin kariyeriniz konusundaki düşüncelerinizi destekliyor olması çok önemlidir. Eğer kariyer konusunda sizin büyük hedefleriniz varsa ve devam eden ilişkiniz bu hedefler konusunda engel oluşturuyor ise o kişi ile evlenmeniz çok da doğru bir karar olmayabilir. Unutmayın ki eşiniz çeşitli sebeplerden dolayı bir gün hayatınızdan çıkıp gidebilir ama sizin bir meslek sahibi olup kendi ayaklarınızın üzerinde duruyor olmanız hayatınız açısından çok daha öncelikli bir konudur.

Çocuk konusunda konuşun

Evlilik kararı vermeden önce çiftler çocuk konusunda birbirlerinin düşüncelerini mutlaka bilmelidirler. Örneğin siz çocuk sahibi olmayı çok isterken çocuk sahibi olmaya karşı biri ile evlenmeniz ileride büyük probleme yol açacaktır. Bunun yanı sıra evlendiğinizde nerede yaşayacağınız konusu da konuşulması gereken önemli bir mevzudur.

Aileler ile ilişkilerinizin uyumu

“Evlenince ailesiyle de evleniyorsun” sözü halk arasında çok kullanılır. Biraz kaba bir söylem gibi görünse de aslında çok önemlidir. Çünkü bir arada yaşayan insanlar arasında sosyal ve kültürel köklerimizin etkileri büyük rol oynamaktadır. Evlilik sürecine kadar kendi kültürlerine göre yetiştiğiniz için farklı kültürden biri ile evleniyor olmak sizi çok zorlayabilir. Ailelerin genellikle çocuklarını kendi memleketinden biri ile evlendirmek istemelerinin nedeni bundan kaynaklanmaktadır. Daha kolay uyum sağlanabilmesi için bu aslında önemli bir detaydır.

Yaşanan problemlerin çözümü

Evleneceğiniz kişi ile kavga etme şekliniz bile saygı çerçevesinde ve doğru bir şekilde olmalıdır. Eğer tartışmalar sırasında şiddet içeren tavırlar sergileniyorsa ya da çirkin sözler ve tavırlar sergileniyorsa bu ilişkiyi bir kez daha sorgulamanızda fayda var demektir. Size şimdi bu şekilde davranıyorsa ilerde de büyük ihtimalle davranmaya devam edecektir. O nedenle böyle bir evlilik hayatınızın olmasını isteyip istemediğinizden emin olmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.