Farkında Bile Olmadığımız Zararlı Alışkanlıklarımız

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Farkında Bile Olmadığımız Zararlı Alışkanlıklarımız
Farkında Bile Olmadığımız Zararlı Alışkanlıklarımız

Günlük yaşantımızda alışkanlık haline getirdiğimiz halde farkında bile olmadığımız o kadar çok zararlı alışkanlıklarımız var ki. Bu alışkanlıkları sürdürdüğünüz sürece de sağlığınız ve yaşantınız olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Şimdi bu zararlı alışkanlıklara bir göz atın ve eğer sizde de mevcut ise biran önce kurtulmanın yolunu bulmalısınız.

Ellerinizi sıcak su ile yıkamak

Sıcak suyun mikropları öldüreceği düşüncesi ile ellerinizi yıkarken sıcak su kullanmanız çok da doğru değildir. Mikropları öldürmeye yaramadığı gibi ellerinizin ani ısı etkisi ile tahriş olup zarar görmesine neden olmaktadır. Ilık su ellerinizin yeterince temiz olması için yeterlidir.

Ellerinizi çok hızlı yıkamak

Ellerinizi sık sık yıkıyor olmanız gerçekten temizlenmiş olduğu anlamına gelmez. Mikroplardan arınmanız için bol su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ellerinizi yıkamanız gerekmektedir.

Topuklu ayakkabı giymek

Yüksek topuklu ayakkabıları çok sık giymeniz ayak anatominizin bozulmasına sebep olur. Çünkü topuklu ayakkabı giydiğinizde vücudunuzun kuvvet merkezi öne doğru kaymaktadır. Buda kalça ve omurgada bozulmalara yol açmaktadır.

Telefona eğilerek bakmak

Telefon ya da tablet ekranına bakarken sürekli eğilir pozisyonda durmanız tüm yükü boynunuzun taşımasına sebep olur. Buda boyunda baskı oluşturup ve ağrıya yol açar. Telefon ekranına bakarken göz hizasında tutmanız daha sağlıklıdır.

Telefonla uyumak

Telefon ve tablet gibi elektronik cihazlar ile yakın mesafede uykuya dalmanız uyku kalitenizi olumsuz yönde etkiler. Daha geç uykuya dalarsınız, kilo alırsınız ve gün içerisinde kendinizi yorgun hissedersiniz. O nedenle yatarken bu elektronik aletleri mümkün olduğunca kendinizden uzak tutmalısınız.

Çok fazla uyumak

Yeterli ve kaliteli bir uyku vücut sağlığınız için çok önemlidir. Ancak gereğinden fazla uyumak tam tersi sağlığınızı olumsuz etkilemektedir. İdeal uyku saati 7-9 olmalıdır. Bu süreçten daha fazla uyumak bazı hastalıklara yol açabilir.

Çok hızlı yemek yemek

Yiyecekleri yeterince çiğnemeden hızlı bir şekilde tüketmek sindirim sisteminize zarar vermektedir. Aynı zamanda çok çabuk acıkmanıza da sebep olur.

Aynaya bakarken kendinizi eleştirmek

Ayna karşısında kendinizi incelerken sürekli kusur arayıp acımasız yorumlarda bulunmak psikolojinizin bozulmasına sebep olacaktır. Bunun yerine kendinize güzel şeyler söyleyip iltifatlar etmeniz daha iyi hissetmenizi ve özgüveninizin artmasını sağlar.

Plastik şişe ile su içmek

Daha hafif ve dayanıklı olduğu için yanımızda sus taşımak için plastik şişleri tercih ederiz genellikle. Ancak bu sağlık açısından oldukça yanlış bir davranıştır. Plastik şişler kimyasal madde içerdiği için sağlığınıza zarar vermektedir. Cam şişe tercih etmeniz daha doğrudur.

Plastik saklama kapları

İşe ya da okula giderken yanınıza aldığınız besinleri plastik saklama kaplarına koymanız sağlığınız açısından bir tehdit oluşturmaktadır. Özelikle içeriğinde BPA kimyasalı bulunan plastik kapları asla satın almamalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.