Fırın Temizliğinde Karbonat Kullanmanın Faydaları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Fırın Temizliğinde Karbonat Kullanmanın Faydaları
Fırın Temizliğinde Karbonat Kullanmanın Faydaları

Karbonat kimyasal olarak sodyum bikarbonat olarak da bilinir. Karbonatları genelde yemeklerde özelliklede hamur işlerinde kullanırız. Ama faydalı olduğu bir diğer alan temizlik konusudur.
Karbonat kullanarak fırınınızı temizlemeniz mümkün. Ve sonuçlarına oldukça şaşıracaksınız. Üstelik diğer temizlik malzemelerine oranla oldukça ucuz. İçeriğinde çok karışık kimyasal madde barındırmadığından dolayı da diğer deterjanlara oranla çok daha sağlıklı.

Suyun içerisine bir miktar karbonat ekleyip karıştırdığınızda harika bir temizlik ürünü elde etmiş olursunuz. Kirleri, pas lekelerini ve yağları kolayca bu karbonatlı su ile temizleyebilirsiniz.
Karbonatlı su ile fırın temizliği nasıl yapılır şimdi ona bir göz atalım.

Malzemeler:

1 paket karbonat

Karbonatlı suyunuzu koyabileceğiniz bir sprey şişesi

Kirleri çıkarmak için sünger ya da temizlik bezi

Durulama işlemi için bir kova ya da leğen temiz su

Durulama esnasında kullanılacak temiz sünger ya da temizlik bezi

Tırnaklarını ve ellerinizi korumak için temizlik eldiveni

Kirli atıklar için bir çöp poşeti ya da çöp kovası

Temizlik aşaması:

Fırını temizlemeye başlamadan önce fırının soğuk olduğundan emin olmalısınız.

Öncelikle fırının raflarını ve içerisindeki tepsi gibi ilave parçaları çıkarmalısınız.

Daha sonra kalın bir tabaka halinde karbonatı fırının alt kısımlarına dökebilirsiniz.

Daha sonra sprey şişesinin içerisine koyduğunuz su ile karbonat döktüğünüz yere su sıkıp ıslatabilirsiniz. Ama çok fazla su doldurmayıp sadece karbonatın üzerine su dökün.

Karbonat su ile birleşince yemek kirlerini yumuşatıp çıkarmaya kolaylık sağlayacaktır.

Bu şekilde 1 saat kadar bekletin daha sonra yeniden su sıkın. Bu alanın nemli kalması gerekmektedir. Birkaç saat boyunca karbonat kurudukça ıslatma işlemine devam edin.

Daha sonra bir sünger ya da temizlik bezi yardım ile kirli bölgeyi temizlemeye başlayabilirsiniz. Kirler ve yağlar iyice yumuşayıp kalktığı için karbonatla birlikte kolayca çıkacaktır. Eğer çok inatçı lekeler mevcutsa sert bir materyalle çıkarmaya çalışabilirsiniz. Ama buna çokta gerek kalmayacaktır. Karbonat bu işi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Karbonatı ve fırın kirini temizledikten sonra temiz su ile güzelce silin. Durulama işleminin iyice yapıldığından emin olmak için suyunuzu birkaç kez değiştirmelisiniz.

Bu sayede yeni bir yemek yaptığınızda eski yemeğin kokusu hala fırınınızda olmamış olur. Ve temiz bir fırın daha etkili çalışacağı için enerji tasarrufuna da katkı sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.