Fiziksel Özellikleri Vurgulanan Çocuklarda Psikolojik Sorunlar

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Fiziksel Özellikleri Vurgulanan Çocuklarda Psikolojik Sorunlar
Fiziksel Özellikleri Vurgulanan Çocuklarda Psikolojik Sorunlar

Yapılan araştırmalarda fiziksel özellikleri sürekli vurgulanan çocukların kendi yeteneklerini keşfedemedikleri ortaya çıkmıştır. Ve bu çocuklarda ergenlik yaşının 8’e kadar düştüğü gözlemlenmiştir.

Bireylerin kişilik ve davranışları çocukluk dönemlerinde belirlenmeye başlar. 3 yaş dönemindeki çocuklar cinsel kimlik arayışında olduklarından dolayı anne ve babayı bu süreçte çok sık taklit ederler. Ebeveyni gibi konuşup, giyinmek ister ve onun gibi tepkiler verir.

Sosyal medyanın da etkisi ile çocuklarını süsleyip yaşından daha büyük görünmelerini sağlamak, anne veya baba ile çocuğun aynı kıyafeti giymesi gibi durumlar aslında çocukları olumsuz etkilemekte. Yaşından büyük bir görüntü sergilemesine sebep olunarak büyütülen bir çocuk ergenliğe zamanından önce geçiş yapmak durumunda kalıyor.

Kız çocukları 3 yaş ve sonrasında cinsel kimliğini keşfetmeye başladıktan sonra annesini yada ablasını rol model alarak feminen tavırları taklit etmeye başlar. Bu çok doğal bir süreçtir. Bu kimlik arayışı ve kavrayışı döneminde çocuklarınız hem kendi cinsi ile hem de karşı cinsi ile iletişim halinde olmalıdır. Her iki cinsinde özelliklerini anlayabilmesi açısından bu çok önemli. Erkekler kızlarla oynamaz yada tam tersi kızlar erkeklerle oynamaz gibi bir tutum asla sergilememelisiniz. Yada kız çocuk ile ilgilenme görevi anneye erkek çocuk ile ilgilenme görevi babaya ait değildir.

Çocuklarını aşırı derece süsleyen ve makyaj bile yapan aileler mevcut. Sosyal medyada bunlar çok sevimli ve beğeni toplayan fotoğraflar olsa da gerçek hayatta bu durum çocuğun psikolojisini olumsuz etkilemekte. Daha küçük yaşta fiziksel özelliklerin daha çok ilgi gördüğü bilinciyle yetişen bir çocuk ileriki yaşlarında kendi yeteneklerini fark edemiyor ve ön plana çıkaramıyor. Önemli olan yetenek değil de fiziki dikkat çekicilikmiş gibi algılamaya başlıyor. Kişilik özelliklerinin daha önemli olması gerektiğini fark edemeyip fiziki görünüş ile başarı sağlamaya çabalıyor.

Yada çocuğunuzun fiziki özellikleri ile çok fazla dalga geçiyor eleştiriyor olmanız çocukta çekingenliğe sebep olacak ve kendini kusurlu hissetmeye başlayacaktır. Bir anne sürekli kendi dış görünüşünden şikayet ediyorsa kız çocuğu evcilik oynarken anne rolünü üstlendiğinde otomatikman bir anne olarak dış görünüşünden şikayetçi olması gerektiğini düşünür. Çünkü bu dönemlerde tamamen en yakınlarındakilerin özelliklerini taklit etme çabasındadırlar. Ve böyle bir durumda kız çocuğunun kafasında anne rolü bu şekilde yerleşir. Ve belki de ileriki yaşlarında bile bunun bilinç altı etkilerini üzerinde taşımaya devam edecektir.

Sosyal medya sayesinde birçok çocuk artık videolar çekip ‘Youtuber’ olma hevesi peşinde. Çünkü tanıyım videoları, ailelerin bilinçsizce çocuklarını buna yönlendirmeleri çocukları özendirmekte. Ve yaşından daha farklı tavırlar sergileyen bu çocukların ergenlik yaşı 8’e kadar düşmüş durumda. O nedenle çocuklarınızı bu konuda çok sıkı takip altına almanızda yarar var. Dış etkenleri değiştirmek tabi 09ki mümkün değil ama kendinizi değiştirmek ve ona doğru bir rol model olmak sizin elinizde. Çocuğunuzun doğru örnekler ile büyümesi için çok dikkatli davranmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.