Gardırobunuzu Hafifletin

Anasayfa / Alışveriş / Gardırobunuzu Hafifletin
Gardırobunuzu Hafifletin

Birçoğumuzun gardırobunda yıllardır giymediği ama atmaya da kıyamadığı için sakladığı giysiler bulunur.  Belirli dönemlerde gardırobunuz bu gereksiz parçalardan temizlemek hem sizi hem de gardırobunuzu ferahlatacaktır.

İçerisinde gereksiz giysilerin olmadığı bir gardırop hem düzen açısından hem de kombin yaparken size zaman kazandırmış olur. Elimizi dolaba her attığımızda gereksiz giysilerle karşılaşıp vakit kaybetmemiş oluruz. Aynı zamanda sizin üzerinize uymayan bir giysi belki bir başkasının ihtiyacını karşılamış olur.

Dolap detoksu olarak adlandırabileceğimiz bu arınma sizi zihinsel yönden de rahatlatacaktır. Çünkü kıyafetlerinde bir hafızası vardır. Ve bir nevi geçmişten kurtuluyor olmak size emin olun çok iyi gelecektir. Sırf anısı var diye hiç giymediğiniz bir parçayı dolapta tutmak yerine onu atıp yerine yeni sezon bir ürün almak kesinlikle daha çok mutlu edecektir sizi.

Ayrıca fazlalıklardan kurtulmuş olmanız aslında dolabınızda hangi parçanın eksik olduğunu neye ihtiyacınız olduğunuzu daha net görmenizi sağlar.

Peki, bu gardırop detoksu nasıl yapılır?

 • Öncelikle dolabınızı kıyıda köşede ne varsa tamamen boşaltıyoruz.
 • Daha sonra önünüze yığılmış olan giysileri sınıflandırmaya başlayın. Kazaklar, pantolonlar, etekler, gömlekler vb. şeklinde. Her şeyi rahatça görebilecek şekilde yerleştirin.
 • Öncelikle çok fazla yıpranmış ve artık giyilemeyecek ve başkasıyla paylaşılamayacak durumda olanları tespit edip ayırın. Bunları daha fazla saklamanıza hiç gerek yok çünkü.
 • Daha sonra üzerindeki küçük bir yırtık yada lekeden dolayı belki kamufle eder başka bir parçayla kullanırım diye yada onarırım diye bekletip ama hiç giymediğiniz parçaları ayırın. Onlardan da kurtulma zamanı gelmiş demektir.
 • Sonra kalan parçaları ürün gruplarına ayırın. Her ürün grubunu da kendi içinde renklerine göre ayırın. Böylece aynı tarz giysilerden en çok hangi renkten almışsınız yada aslında hangi renge yada neye ihtiyacınız olduğu ortaya çıkmış olur. Alışveriş yaparken hangi konuda yanılmış olduğunuzu görmüş olursunuz.

 • Sıradaki işlem size dar gelen yada giydiğinizde kendinizi rahatsız hissettiğiniz tüm parçaları ayırmanız. Sizi rahatsız eden ürün belki bir başkasında çok rahat ve güzel duracaktır. Bu parçaları başkalarıyla paylaşmak adına kenara ayırıyoruz.
 • Uzun süredir terziye gitmeyi bekleyen üzerinize uzun yada bol gelen giysileriniz varsa paketleyip göz önüne koyuyoruz ki önümüzdeki günlerde ilk fırsatta terziye götürebilelim.
 • Üzerinize bol yada dar gelen kıyafetleri eleme işlemi yaparken vücut yapınızı göz önünde bulundurun. Eğer çok sık kilo alıp veren biriyseniz bu kıyafetlere yakın zamanda yeniden ihtiyaç duymanız mümkün. Ama çok uzun süredir aynı kilodaysanız eleme işlemine devam edebilirsiniz.
 • Sıra iç çamaşırları içinde bu işlemleri uygulamaya geldi. Lastikleri bozulmuş yada yıpranmış külotlarınızı daha fazla tutmaya gerek yok. Kasık bölgenizi sıkan külotlarınızda sağlık açısından zararlı olduğu olduğu için onlardan da kurtulmalısınız. Kasık bölgenizde baskı uygulayan iç çamaşırları batık sorunlarına neden olur. Aynı zamanda dolaşım bozukluğuna da yol açabilir. Ayrıca yıkanmaktan rengi solmuş iç çamaşırlarınızdan da kurtulsanız iyi olur.
 • Göbek probleminiz varsa şayet ve sırf beğendiğiniz için aldığınız fakat düşük bel gibi göbeğinizin altında durup sizi rahatsız eden külotlarınızı da elemelisiniz.
 • Sıra geldi sütyenlere. Tişört giydiğinizde göğüslerinizi güzel göstermeyen, artık kalıbı bozulmuş sütyenlerinizi sırf rengini seviyorsunuz yada askıları sağlam diye saklamanıza gerek yok. Eğer sadece kopça ve askı sorunu varsa bunları halledebilirsiniz. Yedek kopça ve askı satışı mevcut çünkü. Ama bununla da uğraşmak istemiyorsanız bu gibi sütyenlerle de vedalaşma vakti.

Tüm eleme işlemini bu aşamalarla bitirdikten sonra nelere ihtiyacınız olduğunu not edip bilinçli bir şekilde alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede dolabınızı yeniden işinize yaramayacak parçalarla doldurmaktan kurtulmuş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.