Gebeliğin 1. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 1. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 1. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Hamile kaldığınız günü tam olarak tespit etmeniz her zaman çok mümkün olmayacağı için son regl döneminizin ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir.

Hamile olduğunuzu öğrenmeniz bir kadın olarak aldığınız en güzel haberdir. Ve bu güzel haber ile birlikte yaşamınızda yeni bir sayfa açılmış olur ve tedirginlikle dolu tatlı bir telaş başlar. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak sizi çok farklı bir süreç beklemektedir.

Gebeliğin ilk haftası neler yaşanır?

Siz henüz hamile olduğunuzu öğrenmeden önce ostrojen ve progestin miktarınızda artış olur. Bu artış döllenmiş yumurtaya daha sağlıklı bir zemin hazırlamaktadır. Rahminizi kan bakımından daha zengin bir duvarla kaplamaya yardımcı olur. O sırada yumurtalıklarınızdaki folikul ismi denilen sıvı dolu keselerde ise yumurtalar olgunlaşmaya başlar.

Genellikle regl döngüsünün 14. günü civarında yumurtlama oluşur. Bu yumurtalarınızdan biri folikülünden çıkar ve yumurtalığınızda ilerleyip döllenmenin gerçekleşeceği fallop tüpüne ulaşır.
Ve partneriniz tarafından vajinanıza ulaşan spermler serviksten (rahimin vajinaya açıldığı yerden) geçerek fallop tüpüne ulaşarak yumurta ile buluşurlar. Ve yumurtanın döllenmesini sağlar.

Sperm yumurtaya giriş yaptıktan sonraki 30 saat boyunca, sperm ve yumurtanın hücre çekirdekleri bu genetik malzemeyi karıştırmak için birleşecekler. Yani sperm Y kromozomu taşıyorsa bebeğinizin cinsiyeti erkek, X kromozomunu taşıyorsa kız olacaktır.

Daha sonra döllenmiş yumurta (zigot) 16 hücreye bölünecek artık morula olarak adlandırılacaktır. 1-2 gün sonra morula rahimde oluşan katmana yerleşecek ve bebeğinizin gelişimi başlayacaktır.

Alkol, sigara, kahve veya ilaç tüketiminiz söz konusu ise artı buna bir son vermeniz gerekmektedir. Bebeğinizin sağlığı için bu çok önemlidir. Hamilelik süresince bebeğiniz için bazı konularda fedakarlık yapmanız gerekecektir.

Ayrıca doktorunuzun önerisi ile folik asit ve vitamin kullanımı söz konusu olabilir.

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek için hamile kalma planı yapmaya başladığınızda rutin sağlık kontrollerinden geçmenizde fayda vardır. Özelliklede ilerleyen yaşta yaşanan bir gebelik öncesi bu sağlık kontrolleri çok daha önemlidir.

Hamileliğin ilk haftasını regl gecikmesi ile ya da bebeğin yerleşme kanaması sayesinde anlayabilirsiniz. Onun dışında henüz bir belirti olmadığı için anlaşılır bir durum söz konusu değildir. Mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, kramp ve ruhsal değişikliklerde görülebilir. Ancak genellikle gebeliğin ilk haftası çok net anlaşılmamaktadır.

Yapılan tıbbi gebelik testi sonucunda size tahmini gebelik başlangıç tarihi verilecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.