Gebeliğin 10. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 10. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 10. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 10. Haftasına geldiğinizde bebeğinizin boyu yaklaşık 22-35 mm civarında yani bir çilek büyüklüğündedir. Bebeğiniz artık embriyo olarak değil fetüs olarak anılmaktadır.

Gebeliğin 10. haftası neler yaşanır?

İskelet sistemi kıkırdak şeklinde oluşmaya başlamıştır. Buda vücudunun artık daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Şimdiye kadar perdeli olan el ve ayak parmakları artık biraz daha belirgin haldedir. Bebeğinizin dişleri doğduktan 6-7 ay sonra çıkacak olsa da daha şimdiden diş tomurcuğu şeklinde oluşmaya başlamış durumdadır.

Bebeğinizin beyin, böbrek ve karaciğer gibi hayati organları da vücudundaki yerini almış ve gelişimini sürdürmektedir. Ayrıca cilt tüyleri de oluşmaya başlamıştır.

Rahminiz her geçen gün büyüdüğü için kan akış hızınız ve kalp atışlarınızda artış görülmektedir. Oluşan dolaşım sorunlarından kaynaklı varis ve basur çok sık görülmektedir. Her gün kısa yürüyüşler yapabilir ya da hamile pilatesi ve hamile yogası gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

10. haftada da doktor muayenesinde bebeğinizin kalp sesini duyabilirsiniz. Bu anne ve baba adayları için çok önemli bir andır.

Anne adayları bu dönemlerde çok dar kesimli kıyafetlerine artık sığmamaya başlamışlardır. Genişleyen bel çevreniz ve büyüyen göğüsleriniz nedeni ile daha rahat giysilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Hamile kıyafetleri için henüz erken bir dönem olduğu için bir beden büyük ya da bol kesim giysileri tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte karşılaşılan problemlerden biride diş ve diş eti rahatsızlıklarıdır. Gebelik öncesinde ya da gebeliğin ilk haftalarında diş kontrolü için bir diş hekimine muayene olmanızda fayda vardır. Çünkü gebeliğin ilerleyen dönemlerinde dişlerinize müdahale edilmesi sakıncalı olacaktır.

Gebelikte 10. hafta ile birlikte plasenta ve göbek kordonu oluşumu da  başlamıştır. Bu zamana kadar yolk kesesi aracılığıyla beslenen bebeğiniz artık göbek kordonunun oluşmasıyla birlikte buradan beslenmeye başlayacaktır. Bundan dolayı sizin beslenme şekliniz daha fazla önem kazanmış durumdadır. Sizi rahatsız eden yiyecekler bebeğinizin de rahatsız olmasına neden olabilir. Yada sağlıksız yiyecekler bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Bazı anne adaylarında bu dönemde vajinal mantar enfeksiyonu görülebilir. Endişe edilecek bir durum değildir ancak tedavi edilmezse doğum zamanı bebeğe zarar verebilir. O nedenle mutlaka doktor kontrolü ile tedavisi sağlanmalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.