Gebeliğin 11. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 11. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 11. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

11. haftada bebeğinizin iç organları tüm hızıyla gelişimini sürdürmektedir. Ve artık saçları hafif bir şekilde belirmeye başlayacaktır.

Bebeğiniz 11. haftada yaklaşık 50 mm boyunda yani bir incir büyüklüğündedir.

Gebeliğin 11. haftası neler yaşanır?

Hareketleri iyice artmaktadır ancak siz hala bu hareketleri hissedemiyorsunuzdur. O ise kollarını ve bacaklarını oynatmaya ve minik tekmeler atmaya başlamıştır bile. Ultrason muayenesi esnasında bu hareketleri görebilme imkanınız var ancak normalde henüz hissetmeniz mümkün değildir. Genellikle bu dönemde bebeğinizin hareketleri sandığınız şey gaz hareketleridir aslında.

11. haftada bebeğinizin artık böbrekleri çalışmaya başladığı için bebeğin kesesinin içindeki aniyon sıvısının da sirkülasyonu da başlamaktadır.

11. haftada erkek bebeklerde penis, kız bebeklerde ise vajina gelişimi de başlar. Ancak henüz sizin bunu ayırt edebilmeniz mümkün olmaz.

Anne adaylarının birçoğunda artık mide bulantısı problemi azalmış ya da bitmiş durumdadır. Ancak hala bu gibi şikayetleriniz devam ediyorsa daha dikkatli bir beslenme programı uygulamanızda fayda var demektir.

Çevreden gelen baskılar ve yanlış inanışlara aldanıp iki kişilik beslenmekten kaçınmalısınız. Önemli olan ne kadar çok yediğiniz değil doğru besinleri doğru zamanda yemiş olmanızdır.

Beslenmenizin yanı sıra düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmaya ve yeterli uyumaya çok dikkat etmelisiniz.

Bu dönemde biraz İştah artışı oluşabilir ve aşermeler başlayabilir. O nedenle aşırıya kaçmamak, sağlıksız beslenmemek ve gereksiz kilo almamak için çok dikkatli beslenmenizde yarar vardır. Ve artık göbek bölgenizde belli belirsiz bir büyüme görülmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin diş ve kemik gelişimi hızlandığı için daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için ıspanak, fasulye, bakliyat, badem ve süt ürünleri tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Memelerinizdeki  büyüme ve duyarlılık hala devam etmektedir. Bunun yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, uyku açlığı ve sık idrara çıkma gibi şikayetlerinizde hala sürmektedir.

11. haftada bebeğiniz artık kendisine dokunmaya başlar. Dokunduğu yeri de hafızasına kaydeder ve yeniden dokunduğunda o bölgeyi tanır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.