Gebeliğin 12. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 12. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 12. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 12. haftası ile birlikte ilk 3 aylık dönemi oluşturan birinci trimester sona ermiş bulunmaktadır.
Bebeğinizin boyu yaklaşık 55-60 mm yani bir erik büyüklüğündedir.

Gebeliğin 12. haftası neler yaşanır?

12. haftada bebeğinizin iç organları artık temel gelişimlerini tamamlamıştır. Ancak gelişim hala devam etmektedir. Vajina ya da penis oluşumu da tamamlanmıştır ancak henüz çok küçük olduğundan dolayı ultrasonda görebilmeniz için daha erkendir.

Beslenme konusunda problemler yaşıyorsanız ilerde bunun daha da büyük problemler oluşturmaması için bir beslenme uzmanından destek almanızda fayda vardır.

Gebeliğin 12. Haftasında bazen akıntı sorunu oluşabilir. Eğer şeffaf beyaz renkli vajinal bir akıntınız ya da kaşıntı, yanma gibi şikayetleriniz var ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin 12.ve 14. Haftaları arasında yapılan kontroller ile düşük riskinin olup olmadığı belirlenebilmektedir. Yada bebeğinizin sağlığı ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilmektedir.

Öncelikle anne adayının daha önce düşük, erken doğum, gebelik zehirlenmesi gibi problemler yaşayıp yaşamadığı tespit edilir. Eğer daha önce bu tarz sorunlar yaşanmışsa şu anki gebeliğine de riskli gözü ile bakılıp önlem alınabilmesi için daha dikkatli davranılması gerekebilir.

Anne adayının yaşı, kan grubu ve kan ölçümleri de gebelikte çok önemli rol oynamaktadır. Gebeliğin riskli geçmesi konusunda kan değerleriniz ve yaşınızda büyük etkendir.

Ve son olarak yapılacak ultrasonografi ile bebeğin gelişimi ve sağlık durumu tespit edilir. Herhangi bir gelişim engeli var mı ya da bir hastalığa sahip mi diye tespitte bulunulup gerekli durumlarda erken tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmaktadır.

12. haftada anne ve bebek bazı riskler taşımaktadır. Bu riskler şunlardır:

Gebelik hipertansiyonu

Anne adayının tansiyonu eğer 140/90 mmHg ve üzerinde ise bu büyük risk oluşturabilmektedir. Tansiyon yüksekliğinin yanı sıra böbrekten idrara protein kaçağı oluşursa gebelik zehirlenmesi durumu söz konusu olacaktır. Gebelik zehirlenmesi annede beyin kanaması, akciğer ödemi, görme kaybı, böbrek ve kalp yetmezliği gibi ölümcül problemlere neden olabilmektedir. Bebekte ise büyüme ve gelişme geriliği ya da plasentadan erken ayrılma gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Erken doğum

Önceki gebelik hikayelerinde erken doğum, erken su kesesi açılması gibi durumlar söz konusu ise aynı risk şu anki gebelikte de mümkündür.

Down sendromu

12. yapılan kontrol ve testler ile bebeğinizin kromozom anomali riski tespit edilebilmektedir. Bebeğiniz eğer yüksek risk grubunda ise down sendromu riski mevcut olabilir.

Fetal anomaliler

12. haftada yapılan kontrol ve testler sayesinde bebeğinizin kafatası ve beyin dokusundaki gelişme konusunda problem olup olmadığı ya da organları ile ilgili bir sorun mevcudiyeti tespit edilebilmektedir. Bu gibi anormallikler var ise gebeler yakın takibe alınmaktadır.

Büyüme ve gelişme geriliği

Bebeğiniz gebelik sürecine oranla yeterli gelişme ve büyüme gösteremez ise anne karnında ölüm riski söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda anne adayı yakın takibe alınır.

12 haftalık gebelikte artık karnınız gözle görülür şekilde büyümeye başlayacaktır. Bu büyümeden dolayı karnınızda çatlaklar oluşmaması için nemlendirici kremler sürmenizde fayda vardır. Hindistancevizi yağı bu konuda oldukça faydalıdır.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerini daha rahat geçirebilmek için hamile yogasına başlamak için en uygun zamandır artık.

Eğer kanamanız ya da düşük riskiniz yok ise doktorunuzun onayı ile cinsel ilişki yaşamaya devam etmenizde hiçbir sakınca yoktur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.