Gebeliğin 13. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 13. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 13. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğinizin 13. haftasına geldiğinizde artık ikinci trimester döneminiz başlamış bulunmaktadır.
Bebeğiniz yaklaşık 6,5-8 cm boyunda yani bir limon büyüklüğündedir.

Gebeliğin 13. haftası neler yaşanır?

Bu sürece kadar bebeğinizin bağırsakları fetüsün dışında gelişmekteydi ancak bu haftadan itibaren artık normal bir iç organ olarak gelişimini sürdürmeye devam edecektir. Bunun yanı sıra bebeğinizin karaciğerinde safra salgılanması ile pankreasında insülin üretimi başlamış bulunmaktadır.

Ultrason kontrollerinde artık bebeğinizin kol ve bacak hareketlerini görmeye başlayabilirsiniz. Hatta artık parmaklarını bile oynatmaya başlamıştır.

Bebeğinizin ultrason muayenesi sırasında pozisyonu uygun ise cinsiyetini öğrenebilme şansınız olabilir. Çünkü cinsel organları artık ayırt edilebilecek kadar büyümüş durumdadır. Ancak bebeğinizin duruş şekli bunu görmenize engel olabileceği için cinsiyetini öğrenebilmeniz daha sonraki haftalara kalabilir.

Daha öncesinde bebeğinizin kafası vücuduna oranla daha büyük iken artık bebeğinizin kafası vücudunun üçte biri kadar bir boyuttadır.

Anne adayının bulantı ve kusma gibi şikayetleri artık büyük ölçüde azalmış durumdadır. Ancak değişen hormonların etkisi ile duygusal anlamda ani iniş çıkışlar çok sık yaşanmaktadır. Hatta bu dönemde bazı anne adaylarında cinsel istek açısından da büyük bir artış gözlenmektedir. Eğer doktorunuzun uyardığı gebelikle ilgili riskli bir durum yoksa cinsel ilişki yaşanmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Aksine seks sayesinde kendinizi daha mutlu ve rahatlamış hissedip gerginlik ve endişelerinizden kurtulabilirsiniz.

13. haftada artık karın ve bel bölgeniz daha belirgin halededir. Hamile giysilerine göz atma ve fikir edinmeye başlama zamanı gelmiş bulunmaktadır. Vücudunuzun daha rahat olabilmesi için balensiz iç çamaşırlarını tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Gebeliğin bu haftalarında vajinal akıntınızda bir miktar artış yaşanabilir. Bunun sebebi hormonlarda meydana gelen değişikliklerdir.

Gaz ve şişkinlik problemleri bu haftalarda çok sık rastlanan şikayetler arasındadır. Bunu önlemek için beslenmenize çok dikkat etmeli ve bol bol su içmelisiniz.

Gebeliğin 11-14 haftaları arasında bebekte kromozom hastalığı olup olmadığını tespit etmek için ikili tarama testi yapılması gerekmektedir. Anneden alınan kan tahlili ile belirlenen bir test türüdür. Kan tahlilinde serbest BHCG ve PAPP-A denilen hormonlara bakılır. Eğer riskli bir durum söz konusu ise genetik inceleme başlatılır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.