Gebeliğin 14. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 14. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 14. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 14. haftasında bebeğinizin artık el parmakları daha belirgin haldedir ve parmak izi bile oluşmuş durumdadır.

Bebeğiniz boyu yaklaşık 8-10 cm yani bir nektarin büyüklüğündedir.

Gebeliğin 14. haftası neler yaşanır?

Ultrason muayenelerinde bebeğinizin el ve ayaklarını hareket ettirmesini rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz artık yeni bir alışkanlık kazanmış durumdadır. Parmağını emmek.

Bunun yanı sıra artık yüz kasları da gelişmekte olduğundan dolayı bebeğinizi yüz hareketlerini de görebilmeniz mümkündür.  Bebeğinizin yüz ifadesi artık bir insan görünümüne kavuşmaya başlamış bulunmaktadır.

13. haftadan itibaren çalışmaya başlayan böbrekleri sayesinde bebeğiniz artık idrar üretmeye bile başlamıştır. Bebeğinizin idrarı amniyotik kesenin içindeki suya karışmaktadır ve bu durum doğuma kadar bu şekilde devam edecektir.

14. haftada artık anne adayının göğüs ucu çevresi daha koyu bir renktedir. Ve memelerinin üzerindeki damarlar daha genişlemiş ve belirgin bir hale gelmiş bulunmaktadır. Bu göğüslerinizin bebeğiniz beslemek için hazırlandığı ve süt kanallarının genişlediğini göstermektedir. Hatta bazen bu süreçte göğüslerinizden süt bile gelebilir. Bu durum sizi korkutup şaşırtmamalıdır. Gebelerin neredeyse %50’sinde rastlanan normal bir durumdur.

Mide bulantıları ve kusma şikayetleriniz azaldığı için artık gebelik öncesine göre daha fazla yemek yeme ihtiyacı bile duyabilirsiniz.

Kabızlık ve gaz sancısı problemleri hala devam etmektedir. Bunu önleyebilmenin tek yolu bol bol su içmek ve düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmak olacaktır. Ayrıca gaz yapan yiyeceklerden uzak durup daha çok lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Bu dönemde karşılaşılabilecek bir diğer problem ise kramplardır. Rahimden bacak damarlarına doğru bir baskı oluşması nedeni ile bacaklarda kramplar meydana gelebilir.

Bebeğiniz daha hızlı gelişmeye başladığı için oksijene de daha fazla ihtiyaç duyar. Bu da anne adaylarının çok daha hızlı nefes alıp vermelerine hatta bazen nefes darlığı yaşamalarına yol açabilir.

14. hafta ile birlikte anne adaylarının cildinde de bazı değişiklikler yaşanabilir. Daha önceden var olmayan yeni et benleri ve koyu renkli lekeler oluşabilir. Bu hormonal değişikliklerden kaynaklandığı için endişe edilecek bir durum değildir. Ancak çok aşırı derecede bir farklılık söz konusu ise bir cildiye uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Bebeğinizin cinsiyetini artık rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Tabii ultrason muayenesi esnasında bebeğinizin pozisyonu buna uygun ise. Bazen bebeğin duruş şeklinden dolayı bu mümkün olmayabiliyor.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.