Gebeliğin 15. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 15. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 15. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 15. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 10 cm yani bir elma büyüklüğündedir. Bu sürece kadar bebeğinizin başı çok hızlı büyümekte idi ancak bu haftadan sonra artık daha yavaş büyüyecek. Bunun sebebi de vücudu ile orantılı bir şekilde gelişme gösterebilmesidir.

Gebeliğin 15. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin cildinin üzerinde tüyler belirmeye ve saçları çıkmaya başlamış olacaktır. Bunun yanı sıra artık tırnakları da oluşmuş durumdadır.

Bebeğinizin iç kulak yapısı oluşmaya başlamış olsa da henüz hala duyamıyordur. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacı olacaktır.

Bebeğinizin soluk alma, emme ve yutma refleksleri artık büyük ölçüde gelişmiştir.

Bebeğinizin cinsel organı artık iyice belirgin olduğundan dolayı ultrason muayenesi esnasında uygun bir pozisyonu yakalayabilirseniz cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin kol ve bacak hareketleri artık daha belirgin ve güçlü bir hal almış durumdadır. Kollarını oynatırken yada yumruğunu sıkarken onu gözlemleyebilmeniz mümkündür.

Anne adayları artık çok fazla yorucu iş ya da ağır egzersizler yapmamalıdır. Çünkü vücudunu zorlaması ve aşırı yorması plasentaya giden kan akımının azalmasına sebep olabilir. Ve mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışmalıdır.

Yatarken sol yan pozisyona dönmeli ve ayaklarınızı uzatarak dinlenmelisiniz. Sol yan pozisyonda rahminize giden damarlara baskı olmadığından dolayı fetüsün gelişimine zarar vermezsiniz. Sırt üstü yatmanız ya da ani hareketlerle oturup kalkmanız baş dönmesi ve tansiyon düşmesine sebep olabilir.

Bu haftalarda anne adaylarının bacaklarında vanöz damar genişlemesinden dolayı varisler oluşabilir. Uzun süre ayakta kalmamaya ve ayakları sarkıtıp oturmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer oluşan varisler rahatsız edici derecede ağrıya sebep oluyorsa doktorunuza danışarak bir damar cerrahisine başvurmalısınız.

Gebeliğin bu döneminde başlayan reflü şikayetlerini önlemek için yatmadan 1-2 saat öncesinde yemek yemeye son vermelisiniz. Ayrıca yatarken yüksek bir yastık kullanmalısınız. Uyku düzeninizde gebelikten kaynaklı zaten problemler oluşabileceği için bunu daha da artırmamak adına yatış ve kalkış saatlerinizi aksatmamalı ve bir düzen kurmaya çalışmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.