Gebeliğin 16. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 16. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 16. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 16. haftasında bebeğiniz boyu yaklaşık 11–12 cm yani bir avokado büyüklüğündedir. Bebeğiniz çok hızlı geliştiği için 2 hafta öncesine göre neredeyse 2 katı büyümüş olacaktır.

Gebeliğin 16. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin göz kapakları kapalı konumda olmasına rağmen ufak göz hareketleri izlenebilecek durumdadır.

Bebeğinizin cinsiyeti konusunda doktorunuz erkek olduğunu söylemişse yanılma payı yoktur. Çünkü penis çok net görülebilir. Ancak kız olduğunu söylemişse yanılma payı olabilir. Çünkü bazı bebeklerde penis bazen 20. haftadan önce net bir şekilde görülmediğinden cinsiyetinin kız olduğunu sanabilirsiniz. Kız olduğundan emin olabilmek için 20. Haftayı beklemeniz gerekebilir.

Anne adayında ya da aile geçmişinde bir kalp hastalığı söz konusu ise 16. haftadan itibaren bebeğinizde de bir kalp hastalığı olup olmadığını tespit edebilmek için fetal ekokardiyografi yaptırmanız gerekebilir.

Östrojen hormonunun artışından dolayı vücuttaki kan volümü yükselir buda bazen burun kanamalarına yol açabilir. Yada burun ve kulaklarda doluluk hissi oluşabilir. Bunun yanı sıra anne adayında ağız ve burunda kuruluklar görülebilir. Bunu önlemek için bulunduğunuz ortamdaki nem oranına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bol su tüketmenizde bu probleminizi en aza indirecektir. Eğer durum rahatsız edici bir hal almışsa bir kulak-burun-boğaz hekimine danışmanızda fayda vardır.

Gebelikte 16. haftaya gelindiğinde kasık ağrılarınız başlayabilir. Bunun sebebi rahminizin büyüyor olmasıdır. Bu büyümede gerginlik ve ağrıya sebep olabilir.

Kasık ağrılarını azaltmak için yapmanız gerekenler:

• Bol sıvı tüketmelisiniz.
• Uzun süre ayakta kalmamalı ve yorucu işlerden uzak durulmalısınız.
• Masa başı bir işte çalışıyorsanız saat başı 10 dakika kadar yürümelisiniz.
• Dik oturmaya ve otururken destekleyici sırt yastıkları kullanmalısınız.

Gebeliğin bu dönemlerinde vücudunuzdaki büyümeden kaynaklı cilt çatlakları oluşmaya başlayabilir. Bunu önlemek için nemlendirici kremler kullanmalısınız. Bol su içmenizde çatlakları önleme konusunda oldukça etkili olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.