Gebeliğin 17. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 17. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 17. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 17. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 13–14 cm yani bir armut büyüklüğündedir. Plasenta ve göbek bağı artık çok net bir şekilde görülebilmektedir. Plasenta yani ‘bebeğin eşi’ 17. haftada bebeğinizle neredeyse aynı büyüklüğe ulaşır. Plasentanın gelişimi bu süreçten sonrada devam edecek, ancak bebeğiniz plasentadan daha hızlı ve daha çok gelişecektir.

Gebeliğin 17. haftası neler yaşanır?

Bazı anneler 17. Haftadan itibaren bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlarlar. Bazı annelerin ise bunun için biraz daha beklemeleri gerekebilir. Her hamileliğin farklı şekilde ilerlediğini unutmayın ve bu durum sizi endişelendirmesin.

Bebeğinizin bacakları bu dönemde çarpık görünebilir. Bu henüz kemik gelişiminin tam olarak tamamlanmamasından kaynaklandığı için fiziksel bir sorunu olduğunu düşünüp endişelenmenize gerek yoktur.

Karnınız artık büyümeye başladığı için kendinizi tam olarak ‘hamile’ hissetmeye başlamış olacaksınız. Bu sürece kadar karnınızın belirgin olmaması ve bebeğinizin hareketlerini henüz hissetmemiş olmanız hamilelik hissiyatını tam olarak algılamanızı engellemiş olabilir ama artık annelik duygusu oluşmaya başlayacaktır.

Bebeğinizin hareketlerini sanki kelebek uçuşması şeklinde hissetmeye başlayabilirsiniz.

Anne adayının karın bölgesinde büyümeden dolayı vücut dengesinde değişiklikler söz konusu olacaktır. Bundan dolayı arık ağır kaldırmaması, eğilirken dizlerini kırması ve mümkün olduğunca düz ve rahat ayakkabılar giymesi gerekmektedir.

Vajinal akıntıda artış olabilir bu normaldir. Ancak akıntının yanı sıra ağrı ve kaşıntı olması, akıntının kokulu ve renkli olması gibi durumlar söz konusu ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Daha önceki haftalarda oluşan ağız-burun kuruluğundan sonra şimdide göz kuruluğu şikayetleriniz oluşmaya başlayabilir. Bunun nedeni de hormonal değişikliklerdir. Yapay gözyaşı damlalarıyla bu sorununuzu çözebilmeniz mümkündür.

Memelerinizin büyümesi hala devam ettiği için artık hamilelik sütyeni kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece göğüslerinizdeki hassasiyetten dolayı rahatsızlık yaşamazsınız.

Gebeliğin 15–20. haftaları arasında üçlü tarama veya dörtlü tarama testlerinin yapılması gerecektir. Bu testler sayesinde bebeğinizde beyin omurilik gelişiminde kusur olup olmadığını ve kromozom hastalıkları riskinin olup olmadığı konusu tespit edilir. Bebeğin ultrasonografisinde BPD denen baş ölçüsü alınır. Anne adayından ise kan örneği alınarak bu iki veri karşılaştırılır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.