Gebeliğin 18. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 18. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 18. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 18. haftasına gelindiğinde bebeğiniz yaklaşık 14 cm uzunluğunda yani bir dolmalık biber boyutundadır. Bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler azaldığı için kilo alımınız hızlanmaya başlamış durumdadır.

Gebeliğin 18. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin artık yüz şekli belirginleşmiş durumdadır. Daha önceleri gözleri başının yan kısmında yer alırken artık ön tarafa olması gerektiği konumuna ulaşmıştır. Kulakları da artık şekil almıştır.

Bebeğinizin el ve ayak kıvrımları daha belirgin bir hale gelmiştir. İç organları da gelişimlerini sürdürmeye devam etmektedir. Bağırsaklarında mekonyum adı verilen ilk dışkısı oluşmaya başlamıştır. Mekonyum hücre atıklarından, amniyotik sıvıdan ve bebeğinizin sindirim sistemindeki diğer maddelerden oluşan bir atıktır.

Anne adayı gebeliğin ilk belirtilerinin azalmasından kaynaklı artık daha rahat bir sürece başlamıştır. Kilo alımı artık hızlandığı için beslenme konusunda çok dikkatli olmanı gerekmektedir. Kilo alımından dolayı bel, sırt ve eklem ağrıları başlayabilir. Bunun yanı sıra reflü gibi mide problemleri de yaşayabilirsiniz.

Bebeğinizin kemikleri hızla gelişmekte olduğu için kalsiyuma her zamankinden daha fazla ihtiyacınız vardır. Süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bebeğe giden kan miktarında artış yaşandığı için anne adayında sık sık baş dönmesi gibi problemler ortaya çıkabilir. Ani hareketler tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesine yol açabilir. O nedenle hareketleriniz konusunda artık çok dikkatli ve yavaş olmalısınız.

Anne adayı artık bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayacaktır. Bu da anne ve bebek arasındaki bağların oluşmasını ve güçlenmesini sağlayacaktır.

Bebeğiniz yüz kaslarını hareket ettirmeye başladığı için ultrason muayenesi esnasında mimiklerini görebilirsiniz. Çok sık esneme ve hıçkırma gibi eylemlerde bulunduğu bir dönemdedir.

Bu dönemlerde kan şekerinizde sürekli değişiklikler yaşanabilir. Bunu önlemek için ara öğünleri atlamamalı az ve sık bir şekilde beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Hızla büyümekte olan karnınızda çatlaklar meydana gelmemesi için doktorunuzun önereceği kremleri kullanabilirsiniz.

Yatarken belinizin altına ya da bacaklarınızın arasına yastık koyarak yan bir şekilde yatmalısınız. Sırt üstü yatmaktan kaçınmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.