Gebeliğin 19. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 19. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 19. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 19. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 15-16 cm kadar yani büyük boy bir domates kadardır. Kolları ve bacakları artık vücudu ile orantılı bir şekilde gelişme göstermektedir.

Gebeliğin 19. haftası neler yaşanır?

Gebeliğin bu sürecinde artık karnınızda minik sıçramalar hissedebilirsiniz. Bunun sebebi bebeğinizin hıçkırıyor olmasıdır.

Gebeliğin 19. Haftasında bebeğinizin cildinin üzerinde doğum sırasında ve sonrasında bebeğinizin cildini koruyacak olan verniksin tabakası oluşur. Bu tabaka ölü deri, yağ hücreleri ve dökülmüş lanugo tüylerinden oluşmaktadır. Yağlı bir tabaka olduğu için bebeğiniz doğduğunda üzeri kremle kaplıymış gibi görünebilir. Bu tabaka doğum zamanına kadar amniyon sıvısının doğrudan bebeğinizin cildine temas edip cildini bozmasını engelleyecektir.

Gebeliğin bu dönemine geldiğinizde bebeğiniz artık dışarıdan gelen sesleri de hissetmeye başlayacaktır. Siz onunla konuştuğunuzda ya da müzik dinlettiğinizde sizi duyup tepkiler verebilir.

Rahminizin için şu an bebeğiniz için oldukça geniş olduğundan dolayı zaman zaman takla atma ve dönme hareketlerinde bulunabilir.

Saçları yeni çıkmaya başlamış ya da uzamaya devam etmektedir.

Renk pigmentleri oluşmaya başladığından dolayı cildi eskisi kadar şeffaf değildir.

Bebeğinizin tat alma ve koku alma duyuları da bu haftada gelişimini tamamlayacaktır.

Karnınız artık çok daha hızlı bir şekilde büyümeye başlamıştır. O yüzden giyim konusunda daha rahat edeceğiniz tercihlerde bulunmanız gerekecektir.

Reflü gibi şikayetlerinizi azaltmak için dik oturmanız ve karnınıza baskı yapacak hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Yatarken bacaklarınızın arasına bir yastık koyarak yan yatmanız bel ağrısı oluşumunu önleyecektir.

Ayakkabı seçimi konusunda yüksek olmayan ama tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Kullanacağınız çanta tek omuzda taşınan türden olmamalıdır.

Gebeliğin bu haftalarında kasıklarınızda ağrılar oluşabilir. Bunun sebebi rahminiz büyürken kaslarınızın gerginleşmesi ve bu duruma uyum sağlamaya çalışmasıdır. Ancak ağrılarınız dayanılmaz ölçüde ise doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Anne adayında bu dönemlerde yüz bölgesinde çeşitli bölgelerde lekelenmeler oluşabilir. Bu lekelenmeleri güneş ışığından korumalısınız.

Anne adayı sağlıklı bir beslenme düzeni sağlamışsa gebeliğin bu aşamasına gelindiğinde 5 kg almış olmalıdır. Daha fazla kilo almış olması hem kendisi hem bebek açısından çok sağlıklı değildir. O nedenle beslenme şekline çok dikkat edilmelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.