Gebeliğin 2. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 2. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 2. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Siz belki de henüz anne adayı olduğunuzu bilmiyorsunuzdur ama vücudunuz gebelik hormonları üretmeye ve bebeğinizin gelişimi için gerekli hazırlıklar yapmış durumdadır.

Gebeliğin 2. haftası neler yaşanır?

Morula adı verilen bebeğiniz artık küçük bir hücre topu haline gelmiştir ve artık blastosist olarak adlandırılmaya başlayacaktır. Hücrelerin bir araya gelerek oluşturmuş olduğu bu blastosist yapısı embriyonun ta kendisidir aslında. Amniyon sıvısı ile dolu olan keseniz plasentaya bağlıdır. Plasenta denilen şey; bebeğinize yaşaması için gerekli olan oksijen ve besinlerin taşındığı bir organdır. Bebeğin eşi de denilen bu organ doğum anına kadar bebeğinize eşlik edecektir.

Regl döneminizin geciktiği ilk 1-2 gün içerisinde yapılan gebelik testi doğru sonuç vermeyebilir. Yani döllenme gerçekleşmiş olsa bile negatif sonuç alma ihtimaliniz yüksektir. Gebelik testi için regl gecikmenizden 1 hafta sonrasında test yapmanız daha doğrudur. Gebelik testinin pozitif çıktığı zaman gebeliğin yaklaşık olarak 2. Haftasına girildiğini kesinleştirmiş olur.

Anne adayında östrojen ve progesteron hormonları arttığı için göğüslerde hassasiyet, ağrı ve şişme meydana gelebilir. Bazı kadınlar bu süreçte kramplar hissedebilir.

Beslenmenize artık çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ve doktorunuz gerekli görürse vitamin takviyesi almanız gerekebilir.

Bebeğinizin beyin ve sinir sistemi gelişiminin sağlıklı olabilmesi açısından folik asit takviyesi almanızda çok önemlidir.

Vücudunuzdaki hormon seviyesi yükseldiği için halsizlik, uyku hali ve baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir. Kafein tüketimini bırakmak ve bol su içmek bu şikayetleri azaltacaktır.

Gebeliğin ilk haftasında oluşan belirtiler regl dönemi öncesi belirtileri ile benzer özellikler taşımaktadır. Göğüs uçlarında hassasiyet ve şişkinlik, vücudun ödem yapması, ruh halinde değişiklikler gibi belirtiler olabilir. Ancak bu belirtiler her kadında farklıdır. Bazen anne adayları ilk 2 hafta hiç bir belirti göstermediği için gebelik şüphesi duymayabilirler.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.