Gebeliğin 20. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 20. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 20. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 20. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 15-17 cm yani bir enginar büyüklüğündedir. Bebeğinizin vücut tüyleri belirginleşmeye başlamıştır.

Gebeliğin 20. haftası neler yaşanır?

Gebeliğin artık yarısını tamamlamış durumdasınızdır. Bebeğinizin gelişimi konusunda da aynı şey söz konusudur. Bebeğinizin kalp atışlarını muayene esnasında artık rahatlıkla duyabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin hareketlerini de artık hissetmeniz mümkündür. Bebeğinizin hareketsiz durduğu dönemler uykuda olduğu anlardır.

Daha önceki haftada verniks kazeoza adı verilen beyaz mukozayla kaplanmaya başlayan  bebeğinizin bedeni 20. haftada tamamen kaplanmış durumdadır. Bu tabaka doğuma kadar bebeğinizin derisini  amniyotik sıvıdan koruyacaktır.

Kız bebeklerde rahim gelişimi ve yumurtalık oluşumu, erkek bebeklerde ise testis oluşumu devam etmektedir.

Gebelik psikolojisine artık iyice alışıp uyum sağladığınız için o ilk zamanlar yaşadığınız duygusal iniş çıkışlar artık yaşanmamaya başlamıştır. Ve bu süreçten sonra artık daha rahat bir döneme girmiş olacaksınız.

Hormonlarınızdaki değişikliklerden dolayı saç ve tırnaklarınız çok daha hızlı uzayacaktır. Bu durum sizi şaşırtmamalıdır.

Anne adayının da kalp atış hızı artmış durumdadır. Kan hacmindeki bu artışı desteklemek için damar yapılarınız da genişleme başlar. Bu genişlemeden dolayı da  varis problemi başlayabilir. Doğumdan sonra kan hacminiz normale döneceği için varis sorununuzda ortadan kalkacaktır.

20. haftada doktorunuz ayrıntılı ultrason kontrolü ile bebeğinizin fiziksel gelişiminin yanı sıra beyin, kalp ve böbreklerini de detaylı bir şekilde inceler. Bebeğinizin akciğer gelişimi henüz tamamlanmamış olsa da nefes egzersizleri yapmaya başlamıştır.

Bebeğinizin dokunma duygusu artık geliştiği için sürekli etrafına yada kordon bağına dokunma gibi eylemlerde bulunmaya başlayacaktır.

Bebeğiniz artık dış ortam seslerini duyabildiği için onunla konuşabilir ve ona şarkılar söyleyebilirsiniz.

Karnınız iyice büyüdüğü için bel ve sırt ağrılarınızda artış olabilir. Hareketlerinize dikkat etmeniz ve bazı egzersizler sayesinde bu ağrıları azaltabilirsiniz. Çok ağır işler yapmayın ve mümkün olduğunca dik durmaya çalışın. Çok düz tabanlı ya da yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin. Uzun süre bacaklarınızı sarkıtmayın ya da çok uzun süre ayakta durmayın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.