Gebeliğin 21. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 21. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 21. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 21. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 26 cm yani orta boy bir havuç kadardır.

Gebeliğin 21. haftası neler yaşanır?

Bebeğiniz artık daha hareketlidir ve sizi tamamen duyabiliyordur. Bebeğinizin boyunun uzaması bu haftalarda biraz yavaşlar. Kilo alımı ise hızlanır.

Gebeliğin bu sürecinde bazı gebelerde yağ oranı arttığından dolayı sivilce problemi yaşayabilirsiniz. Bu sorunu en aza indirmek için doğal ve yumuşak sabunlar ya da yüz temizleyiciler kullanabilirsiniz. Sivilce kremi kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğiniz sizi artık duyabildiği için onunla daha sık konuşmalısınız. Bu onu rahatlatacak ve sizinle bağ kurmasını güçlendirecektir.

Bebeğinizin yutma refleksi ve tat alma duyusu gelişmeye başladığı için amniyon sıvısını yutma eyleminde bulunabilir. Ayrıca dış ortamdan gelen ışık ve seslere karşı duyarlı hale gelecektir.

Bebeğinizin vücut gelişimi tüm hızıyla devam etmektedir. Bacakları artık vücudu ile daha orantılı bir uzunluktadır.

Kalp atışları artık steteskopla bile duyulabilecek kadar güçlüdür.

Yatış pozisyonlarınıza artık çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Sırt üstü ve yüz üstü pozisyonlardan kaçınmalısınız. Bebeğe giden kan akımının artması sebebi ile sol yan pozisyon daha sağlıklıdır.

Hormonlardaki değişimden kaynaklı bu haftalarda çok sık diş ve diş eti problemleri yaşanabilir. Diş etlerinde şişme ve kanama meydana gelebilir. Eğer çok rahatsız edici boyutta ise bir diş hekimine gitmeniz gerekebilir.

Kız bebeklerde bu haftadan itibaren dış genital organ oluşumu başlar.

Anne adayında bu haftadan itibaren ateş basması ve terleme gibi şikayetler görülmeye başlar. Bunun yanı sıra vücut ağırlığınız arttığından dolayı denge problemleri yaşayabilirsiniz. Yüz ve karın bölgesinde lekelenme, mide ekşimesi, gaz problemi, kabızlık, bacak krampları ve baş ağrısı gibi çeşitli şikayetlerde oluşabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.