Gebeliğin 22. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 22. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 22. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 22. haftasında bebeğiniz yaklaşık 26-28 cm uzunluğunda yani bir papaya büyüklüğündedir bu haftadan itibaren bebeğiniz daha hızlı bir şekilde büyümeye başlayacaktır.

Gebeliğin 22. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin kaşları ve saçları artık iyice belirgin haldedir. Kız bebeklerde rahim oluşumunu tamamlamış ve gelişmeye devam etmektedir. Erkek bebeklerde ise testisler karın içinden torbaya geçmeye başlamış durumdadır.

Ultrason kontrolleri esnasında bebeğinizin el ve ayaklarının ne kadar aktif olduğunu görebilirsiniz. Özelliklede parmağını emerken görüntüleme olasılığınız çok yüksektir.

Bebeğiniz ani seslere tepki vermeye başlayacaktır.

Bebeğinizin tat alma duyusu tamamen geliştiği için annenin yediği tüm besinlerin tatlarını algılamakta ve bu besinlere karşı alışma sürecine girmiş durumdadır.

Bebeğiniz gelişip büyümeye başladığından dolayı artık daha fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyaçlarını karşılayabileceği tek kaynak ise annesidir. O nedenle gebelik süresince beslenmenize ve vitamin takviyenize çok dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizin demir ihtiyacı da arttığından dolayı anne adayları bu dönemlerde demir eksikliği sorunu yaşayabilir. Demir eksikliğinden kaynaklı kendinizi halsiz, yorgun ve solgun hissedebilirsiniz. Demir eksikliği problemi yaşıyorsanız bunu ilaç takviyesi ya da yeşil yapraklı bitkiler ile çözebilirsiniz. Demir eksikliğini önlemek için kahve ve çay tüketimini azaltmanızda büyük fayda sağlayacaktır.

Demir eksikliğinin yanı sıra kansızlık gibi sorunlarda ortaya çıkabilir. Kansızlık halsizliğe, yorgunluğa, çarpıntıya sebep olabilir. Ayrıca saç dökülmesi ve tırnak kırılması gibi sorunlara da yol açabilir. Vitamin ve mineral takviyesi ile bu sorunları azaltabilirsiniz.

Gebelik ilerledikçe artan kilolarınız nedeni ile çok fazla ayakta kalmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde varis gibi sorunlar oluşabilir.

Kalsiyum ve magnezyum açısından eksik besinler tüketilmesi anne adaylarında bacak kramplarına yol açabilir. Bunu önlemek için magnezyum ve kalsiyum içeren besinler tüketilmeli veya magnezyum ve kalsiyum tabletleri kullanılmalıdır.

Hamileliğin bu haftalarında ayaklarda ve ayak bileklerinde ödem oluşabilir. Bunun sebebi genellikle çok fazla tuzlu ve baharatlı gıdalar tüketilmesi ve uzun süre ayakta vakit geçirilmesidir.

Gebeliğin 20–22. haftalarında bebeğiniz artık iç organ gelişimini tamamlandığından dolayı organlarında bir gelişim kusuru olup olmadığını kontrol edebilmek amaçlı 2. düzey ultrasonografi gerekecektir. Eğer ebeliğin ilk zamanlarından beri ultrasonografi ve tarama testlerinde herhangi bir sorun ortaya çıkmamış ise 20–22 haftalar arasında perinatoloji ultrasonografisi önerilmektedir. Böylece bebeğin iç organları tek tek incelenir ve bir problem olup olmadığı tespit edilir.

Bunun yanı sıra plasenta incelenerek doppler ile akımlara bakılır. Ayrıca göbek kordonundaki gelişime ve akıma da bakılır. Herhangi bir problem olup olmadığı kontrol edilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.