Gebeliğin 23. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 23. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 23. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 23. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 26-28 cm yani bir greyfurt büyüklüğündedir.

Gebeliğin 23. haftası neler yaşanır?

Gebeliğin 23. haftasında bebeğinizin akciğerlerinden sürfaktan adı verilen bir madde salgılanmaya başlar. Bu madde 37. haftaya kadar salgılanarak akciğer gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı erken doğan bebeklerde sürfaktan eksikliğinden kaynaklı akciğerler fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremez ve bebek solunum cihazına ihtiyaç duyar. Kontroller esnasında bebeğinizin erken doğabilme ihtimali tespit edilirse akciğer gelişimi için anneye kortizonlu ilaçlar uygulanır.

Bebeğinizin orta kulak gelişimi devam etmekte olsa da artık dış ortamdan gelen sesleri duyar hatta ani ve yüksek seslere tepki gösterir.

Bebeğiniz artık çok daha hareketli bir dönemdedir. Eğer şimdiye kadar bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz bu haftadan itibaren mutlaka hissedeceksinizdir.

Ultrason görüntülerinde bebeğinizi bacakları karnına doğru çekili şekilde görebilme olasılığınız çok yüksektir. Bu dönemde bu bebeğinizin en sevdiği duruş pozisyonudur.

Annede ise rahmin hızla büyümesi ve kilonun artması nedeni ile ağrı ve kasılma gibi belirtiler yaşanabilir. Çalışan annelerde bu belirtiler daha fazla görülebilir. Çünkü bu ağrı ve kasılmaları azaltmak için istirahat etmek gerekmektedir. Ayrıca bol su tüketmekte bu ağrılara iyi gelecektir.

Göğüslerinizin her geçen gün büyümesi ve hassaslaşmasından kaynaklıda vücudunuzda ağrılar hissedebilirsiniz. Dik oturmaya ve rahat sütyenler kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca oturup kalkarken ani hareketlerden kaçınmalı ve çok yavaş hareket etmelisiniz.

Karın içi basıncının artışı ve hormonlardaki değişim nedeni ile vajinal akıntı söz konusu olabilir. Akıntı renksiz, kokusuz ve şeffaf bir haldedir. Eğer kokulu, ağrılı, kaşıntı ve yanma hissi oluşturan bir akıntı söz konusu ise doktorunuza başvurmalısınız. Bakteriyel veya mantar enfeksiyonundan kaynaklı olabilir.
Gebeliğin bu döneminde eğer erken doğum riski söz konusu değilse cinsel ilişki devam edebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.