Gebeliğin 24. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Anasayfa / Hamilelik / Gebeliğin 24. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler
Gebeliğin 24. Haftasında Yaşananlar ve Öneriler

Gebeliğin 24. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 30 cm yani bir mısır koçanı kadardır.

24. hafta bebeğinizin gelişimi konusunda aslında yasal sınır denilebilir. Yani bebeğiniz prematüre olarak doğmuş olsa bile destek ünitelerinin yardımı ile yaşama şansını yakalayabilir. 24. haftada doğan bebeklerin %50’si yaşamına devam edebilmektedir.

Gebeliğin 24. haftası neler yaşanır?

Bebeğinizin organları her geçen gün daha hızlı bir şekilde gelişmekte ve büyümektedir. Bu haftalarda tat alma duygusu iyice gelişmiş durumda olacaktır. O nedenle artık yediklerinize daha fazla dikkat etmenizde fayda vardır.

Bebeğinizin cildi de artık normale dönemeye o ilk zamanlar ki saydam hali yok olmaya başlamış durumdadır.

Bebeğiniz hızla gelişmeye devam ettikçe sizde çok hızlı bir şekilde kilo almaya başlayacaksınız. Gebelik süresince toplamda alınması gereken normal kilo 12-14 arası olduğundan dolayı az ya da çok kilo alıyor oluşunuzu doktorunuz ile birlikte takip edebilirsiniz.

Ağırlaşan vücudunuzdan kaynaklı çok fazla egzersiz yapamayabilirsiniz ancak mutlaka her gün en az 30 dakika yürüyüş yapmalısınız.

Gebeliğin 23–29. haftaları arasında şeker yüklemesi (50 gr glukoz tarama testi) yapılmaktadır. Bu testin amacı gebelikte oluşan gizli şeker riskinin olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer değerleriniz yüksek çıkarsa doktorunuz sizi dahiliye bölümüne ya da bir diyetisyene yönlendirerek glikoz diyetine başlamanızı isteyecektir. Çünkü şeker oranının kontrolsüz olması bebeğinizin de kontrolsüz bir şekilde hızlı büyümesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra erken sarılık ve kalsiyum düşmelerine de sebep olabilir.

Gebelikten kaynaklı ortaya çıkan bir diyabet rahatsızlığı olduğundan dolayı diyet programı ile beslenme şeklinizi değiştirerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Bu haftalarda gebelere tetanoz aşısı önerilmektedir. 20. Haftadan sonra 1 ay ara ile göbekten iki doz yapılan bu aşı ile tetanozdan korunmanız sağlanır.

Karnınız artık iyice büyüdüğü için uyku pozisyonları konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Bunun için piyasada satılan hamile uyku yastıklarından alabilirsiniz. Daha doğru ve rahat bir pozisyon sağlama konusunda büyük fayda sağlayacaktır.

Bu haftadan itibaren erken doğum ihtimali söz konusu olacağı için artık vücudunuzdaki değişimlere, kasılma ve ağrılara çok daha fazla dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.